1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
8

Jessica and Emily each improved their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same store. Jessi

ca spent $196 on 14 daylilies and 14 pots of ivy. Emily spent $114 on 7 daylilies and 9 pots of ivy. Find the cost of one dayliliy and the cost of one pot of ivy.
Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
7 0

Answer:The cost of one daylily is 6, and the cost of one pot of ivy is 8.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the median of the following frequency distribution
solmaris [256]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First right out all the data in numerical order from left to right.

2, 2, 2, 3, 4, 5, 7

The median is the middle number in the set.  If there is an even amount of data points, find the average of the two middle numbers.  If there is an odd number of data points, like in this data set, just take the middle number as you median.

There are 7 data points in this set so the fourth number in the set written in numerical order would be your median.

When writing this set out in numerical order, repeated numbers must be repeated, we find that the fourth, or middle, number is 3.  Therefore, 3 is the median of this data set.

8 0
3 years ago
Find the area of the figure to the nearest thousandth. due today
Triss [41]

Answer:

60.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
QUESTION 14
Mice21 [21]

Answer: I think It's D

Step-by-step explanation: Comment if im right or wrong please

7 0
2 years ago
Please help I don't knew this
schepotkina [342]
The answer to your question is b
7 0
3 years ago
PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
Debora [2.8K]

Answer:

a) Triangles 4 and 2.

b) Triangles 3 and 1.

c) 2 units.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the length of a rectangular table that is 18 sq ft and the width is 3 feet
    7·2 answers
  • Wha do you see in this diagram
    10·1 answer
  • Plz help I will mark you brainlist plz help ​
    6·2 answers
  • The MD orders 50mg of an elixir to be given every 12 hours. Available is 125mg/5ml. How much should be administered every 12 hou
    13·2 answers
  • Find the Mean. (Round to the nearest tenths place)
    14·2 answers
  • Which of the lists of letters all have line symmetry?
    13·2 answers
  • HELP I NEED ANSWERS FAST ITS E.L.A
    14·2 answers
  • Find the area of an 11-gon with side length 5 inches.
    5·1 answer
  • Sharon’s turtle escaped from her backyard sometime in the last few hours. According to her calculations, the farthest the turtle
    6·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!