<h3>
Answer: $5.16</h3>
==================================================
Work Shown:
72% = 72/100 = 0.72
72% of $3.00 = 0.72*3.00 = 2.16
The price increases by $2.16 to get the final answer of 3.00+2.16 = 5.16 dollars
-------
We can find this answer through this alternative route:
1.72*3 = 5.16
The multiplier 1.72 represents an increase of 72% since 1.72 = 1 + 0.72 = 100% + 72% = 172%
D is not because you can not graph it.
Answer:
litrally I don't understand what you are telling
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.
$279 for 9 tickets.
=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket
$18 for 6 volleyballs.
=> rate = $ 18 / 6 volleyballs => unit rate = $ 3 / volleyball
4 fouls in 20 minutes.
=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute
36 strikeouts in 54 innings.
=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>