A $66.50
First take the money she already has from the total.
156-23=133
Then divide this by two. She only needs to save half of this as her parents will match the half she saves.
133÷2=66.5
$66.50
Answer:
10.9 per unit
Explanation:
Total manufacturing cost per unit= Material cost per unit + Conversion cost per unit
Material Cost per Unit= Total materials cos / Equivalent units of materials
Material cost per unit = 55000 / 10000 = 5.5
Conversion cost per unit = Total conversion costs / Equivalent units of conversion costs
Conversion cost per unit = 81,000 / 15000 = 5.4
Hence, Total manufacturing cost per unit = 5.5 +5.4 = 10.9 per unit
Answer:
B
Explanation:
A is valid but i would be more worried about B when editing C and D say to fix something but it never says anything is wrong so the wording makes those answers wrong/very highly unlikely
Because it involves the growing in third dependency among. The Konomi‘s of the world; mold to national nature of sourcing, manufacturing, trading and investment activities increasing frequency of cross-border.