1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
15

15 times 25 is equal to

Mathematics
1 answer:
user100 [1]3 years ago
8 0
15 * 25 = 375 <=== simple multiplication
You might be interested in
United States facing a budget deficit of 1.5 billion, population was 3.9 million how much would each person have to contribute t
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

Each person would have to contribute to contribute $385 to pay a 1.5 deficit.

Step-by-step explanation:

To determine:

How much would each person have to contribute to pay a 1.5 deficit if United States facing a budget deficit of 1.5 billion and 3.9 million population?

Fetching Information and Solution Steps:

  • United States facing a budget deficit of 1.5 billion
  • Population = 3.9 million

We have to determine how much would each person have to contribute to pay a 1.5 deficit.

Just dividing 1500 millions (1.5 billion) by 3.9 million as:

\frac{1500}{3.9} =384.6153

which is rounded to $385.

Therefore, each person would have to contribute to contribute $385 to pay a 1.5 deficit.

Keywords: deficit

Learn more about deficit from brainly.com/question/3638352

#learnwithBrainly

4 0
3 years ago
Eighty-three and seventy-four hundredths minus sixty-one and ninety-seven hundredths equals _____.
beks73 [17]

21.77 you can also type that in in the google search bar and your answer will pop up

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In March, Delphine's house had 40% more snowfall than in February. Delphine's house had f centimeters of snowfall in February.
slamgirl [31]

Answer: Options 'C' and 'E' are correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Quantity of snowfall in February at Delphine's house be f centimeters

Quantity of snowfall in March at Delphine's house be 40% more than in February.

According to question,

40\%\ of\ f=0.4f\\\\Therefore,\\\\f+0.4f=1.4f

So, Options 'C' and 'E' are correct.

i.e. C) 1.4f

E) \frac{4}{10}f+f

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality.<br> -12 &lt; 1/2(x+16) &lt; 18
lana66690 [7]

Answer:

-40 < x < 20

Step-by-step explanation:

step 1: -12 < 1/2(x+16) < 18 --> Distribute

step 2: -12 < 1/2x + 8 < 18 --> subtract 8

step 3: -20 < 1/2x < 10 --> Multiply by 2

answer : -40 < x < 20

3 0
2 years ago
Need an answer, please need an answer, please​
trasher [3.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area = 192 m²

Perimeter= 56 m

Width = x m

Perimeter = 56

2*(length + width) = 56

Divide the equation by 2

l + x = 56/2

l + x = 28

    l = 28 - x

Area = 192 m²

l * w = 192

(28 - x)*x = 192

28x - x*x = 192

0 = 192 - 28x + x²

x² - 28x + 192 = 0

2) Equation is a quadratic equation. The roots of this equation will the dimensions of the rectangular plot.

3) The roots represent the width and length  of the rectangle.

x² - 28x +192 = 0

Sum = -28

Product =192

Factors =  -16 , -12   {-16 +(-12) = -28  & (-12)*(-16) = 192}

x² - 28x + 192 = 0

x² - 12x - 16x + (-16)*(-12) = 0

x(x  -12) - 16(x - 12) = 0

(x - 12)(x -16) =0

x -12 = 0     ; x - 16 = 0

x = 12  ; x = 16

x = 12 ,16

4) Sum of the roots = 12 + 16 = 28

Sum of the roots = half of the perimeter

5) Product of the roots = 12*16 = 192 =  area of the rectangle.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • M.<br> 2. } }<br> 4.(-3-3-3)(-3)
    7·1 answer
  • Your answer should be a polynomial in standard form. ( − 8 p 3 + 9 p 2 q − 5 p q 2 ) + ( 8 p 3 − p q + 5 q 2 ) = (−8p ​3 ​​ +9p
    14·1 answer
  • mick paid $2.94 in sales tax on an item that cost $42.00 before tax. At that rate how much would he pay for an item that cost $5
    6·1 answer
  • A cereal mixture contains almond, wheat and corn in the ratio of 3:5:7. What amount of this mixture contains 9 kg of almond?
    9·1 answer
  • Which of the following is a polynomial with roots: −square root of 3, square root of 3, and 2? ASAp
    9·1 answer
  • Which sequence of transformations could be used to map triangle MNO onto M"N"O"? T(–2, 4) ry-axis ry-axisT(–2, 4) T(2, –4) T(2,
    9·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Classify the shape as precisely as possible based on its marking
    14·1 answer
  • Traveling at 55 miles per hour, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 310 miles from Bost
    10·2 answers
  • -19x-17 = -93 <br> Also when you solve it has to be with the addition property of equality
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!