1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
never [62]
3 years ago
10

Write in standard form:

%7D%7B2%7Di%29%5E%7B4%7D" id="TexFormula1" title="(\frac{\sqrt{2}}{2} + \frac{\sqrt{2}}{2}i)^{4}" alt="(\frac{\sqrt{2}}{2} + \frac{\sqrt{2}}{2}i)^{4}" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
7 0

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

=(\frac{1}{\sqrt{2}}(1+i))^4\\=\frac{1}{4}(1+i)^2(i+i)^2\\=\frac{1}{4}(2i)(2i)\\=i^2\\=-1

You might be interested in
Trent lift weights 7 days a week. He spends 18 minutes lifting weights on Monday, 29 minutes on Tuesday, 40 minutes on Wednesday
Ostrovityanka [42]

He lifts for 11 more minuets each day.

51 + 11 = 62

He lifted for 62 minuets on Friday.

62 + 11 = 73

He lifted for 73 minuets on Saturday.

6 0
3 years ago
What is the product of 3/4 and -6/7 ?​
Allisa [31]

Answer:

-9 / 14

Step-by-step explanation:

Product means multiply
3/4 x -6/7 = -9 / 14

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me?
loris [4]

Answer:

i do not know srry

Step-by-step explanation:

i think u should try and solve it with a better teacher

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost
Mama L [17]
2X=Y

2 because it is two dollars per pound.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you pay $35 for a drug and the selling price is $50 what is the mark-up of this drug
Daniel [21]

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

15$

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose c and d vary inversely, and d = 2 when c = 17.
    11·1 answer
  • Three friends agree to save money for a graduation road trip. They decide that each of them will put 50.25 in the fund on the fi
    8·2 answers
  • I need help please
    11·2 answers
  • What is the meaning of an adjacent interior angle?
    10·1 answer
  • Which expressions are equivalent to -9x-21
    10·1 answer
  • Which two lines are parallel?
    10·2 answers
  • Max practices the piano and the guitar for a total of 150 minutes every day. He practices the guitar for 80 minutes longer than
    13·1 answer
  • How many times can 6 go in to 48
    12·2 answers
  • Lamar buys $75 worth of clothes. He pays $81, including sales tax. What is the tax rate?
    6·1 answer
  • A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!