1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
2 years ago
12

Two fifths of one less than a number is less than three fifths of one more than that number .what numbers are in the solution se

t of this problem?
Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]2 years ago
5 0

2/5(x - 1) < 3/5(1 + x)

To find the solution, we can use the distributive property to simplify.

2/5x - 2/5 < 3/5 + 3/5x

Multiply all terms by 5.

2x - 2 < 3 + 3x

Subtract 2x from both sides.

-2 < 3 + x

Subtract 3 from both sides.

-5 < x

<h3><u>The value of x is greater than the value of -5.</u></h3>
You might be interested in
What is 2s-4=6 solve please
hjlf

Answer:

s=5

Step-by-step explanation:

2s-4=6

add 4

2s=10

divide by 2

s=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME FAST!!
zepelin [54]

Answer:

the correct answer is B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A rectangle consists of two squares. Each square has a perimeter of 16 cm.
tino4ka555 [31]
The rectangle would have a width of 32 cm and height of 16
3 0
3 years ago
Whats another way to express 52+24
Y_Kistochka [10]

Answer: (50 + 2) + 20 +4

Step-by-step explanation: you can split each number into two parts that equal that number, like 52 could be 31 +21


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with my Qustion
Mashutka [201]

Answer:

the answer is about 17.6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The radius of a sphere is 6 inches. Find the length of a chord connecting two perpendicular radii
    7·2 answers
  • Which of the following is intended primarily to enhance a person's tax advantage and retirement income?
    8·2 answers
  • An online data base charges $25 an hour during the day and $12.50 an hour at night. If a research company paid $250 for 12 hours
    6·1 answer
  • Ty bought 5 folders that cost $3 each. How much did he spend on folders?
    15·1 answer
  • If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
    5·2 answers
  • Which equation has (2, -1) as a solution. ;p
    14·1 answer
  • The graph shows the relationship between the cost of dinner and the number of plates purchase Dinner Party Plates Purchased Whic
    12·2 answers
  • Use the Distributive Property to evaluate the expression.
    7·2 answers
  • Every month, Helen budgets $110 for coffee from the coffee bar located in the lobby of her apartment building. If she stops by t
    5·1 answer
  • PLease help! Thanks!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!