1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
6

Which cannot be the angle measurements of triangle ABC? a. m b. m c. m d. m

Mathematics
2 answers:
densk [106]3 years ago
6 0
Ummmmm it has to bee m. If that all you have us to pick
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0

Answer:

Measure of angle A = 61 degrees, measure of angle B = 57 degrees, measure of angle C = 61 degrees  or D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the Coefficient in <br> 3x + 7
alexandr1967 [171]
3 is the coefficient
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help pleaseee​
katen-ka-za [31]

Answer:

H

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
(a) Express the prime number 3 as the difference of two squares? 3= ​
Fed [463]

Answer:

2^2 - 1^2

Step-by-step explanation:

1^1 = 1

2^2 = 4

4-1 =3

2^2 - 1^1 = 3

8 0
3 years ago
A peice is paper is 8 1/2 inches by 11 inches. what is the area of the piece of paper?
galina1969 [7]

Answer:

93.5 inches

Step-by-step explanation:

Length times width

4 0
3 years ago
A bike has a wheel diameter of 70cm. What is the circumference. Help pls....
AveGali [126]
First the radius is half of 70 
35
then you use C=2piR
C=2x3.14x35
C= 219.8
hope this helps
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 25 pints of apple juice are poured into 1/2 pint bottles. how many bottles can be filled with apple juice
    12·2 answers
  • Consider the figure. Determine the value of y.​
    8·1 answer
  • On a recent trip to the convenience​ store, you picked up 3 gallons of​ milk, 6 bottles of​ water, and 8 ​snack-size bags of chi
    15·1 answer
  • Which step is the same when constructing an inscribed square and an inscribed regular hexagon? Construct a circle first. Constru
    13·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·1 answer
  • Based on the graph, what is the initial value of the linear relationship?
    13·1 answer
  • What is the answer to x/3 - 2 &lt; 8
    8·1 answer
  • Coefficent of 6x is what<br> x<br> 6<br> 1
    6·1 answer
  • Which word best replaces shakes in rapid motion to be more precise
    7·2 answers
  • Please Help me.<br> .<br> .<br> .<br> .<br> .
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!