Well you can divide by 8 and it gives you 3/2or you can divide by 4 and get 6/4 then divide by 2 and get 3/2 either way there both correct
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
336 sq un
Step-by-step explanation:
The area of a rhombus is pq/2 where p and q are the diagonals.
you have:
p = 12 + 12 = 24
q = 18 + 10 = 28
so the formula would be:
24 * 28 / 2 = 336 sq un
Answer:
1/16 or 0.0625
Step-by-step explanation:
Answer:
35%
total number of 11th graders = 32+18 = 50
calculating percentage:
18÷50×100
= 36%