1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
15

a pancake recipe ask for two and two thirds time as much milk as flour. if three and one thrid cups of milk is used what quanity

of flour is needed
Mathematics
1 answer:
3241004551 [841]3 years ago
3 0
3 1/3 x 2 2/3 = 40/9 = 4 4/9 cups. Hope this helps !! c:
You might be interested in
One Year, the price of wheat was $8.87 per bushel. The next year, the price was $9.60. Round the price per bushel of wheat for e
Alex787 [66]
Next year the price is going to be 10.23
3 0
4 years ago
What is 3 divided by blank equal 36
weqwewe [10]
3÷?=36
multiply both sides by 3 to figure out what "?" is
36*3=108
3÷108=36
?=108
7 0
3 years ago
Answer this please. Thank you! Worth 10 points as well.
nlexa [21]
The probability that the next 4 winners will all be 7th grade students is 3/4
3 0
3 years ago
Leia cuts congruent triangular patches with an area of 45 square centimeters from a rectangular piece of fabric that is 18 centi
zimovet [89]
The number of patches that Leia can cut from 32 pieces of the fabric measuring  18 cm by 10 cm will be as follows:
Number of pieces=[total area of fabric]/[area of patch]
area of fabric=18×10=180 cm²
Area of 32 patches=180×32=5760 cm²

Area of patch=45 cm²

Number of patches=5760/45=128 patches 
6 0
4 years ago
tell whether the ratio is in simplest form, if not, then write it in simplest form 1)8:6 2)48/28 3)7 to 9
Nady [450]

8/6= 1 1/3

48/28= 1 4/7

7/9 is in simplest form

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve 7 1/5-6 2/5
    5·1 answer
  • How many times does 7 go into 2,400
    13·2 answers
  • Tim and Sarah Worker are planning a hiking trip. They are using a map with the scale of 1:50,000. This means for every unit on t
    9·2 answers
  • Cody started a fire in a field. The fire was expanding outward in all directions forming a larger and larger circle. The radius
    8·1 answer
  • 1. A recliner that costs $150 was marked up by 100%.
    9·1 answer
  • If something cost $3.50 and you give them $10. what is your change?
    13·2 answers
  • What is the value of p
    8·1 answer
  • Help me with this math question please I'm giving away brainliests​
    13·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (5,-2)(5,−2) and is parallel to the line 2x-5y=352x−5y=35?
    5·1 answer
  • Each sheet cake requires 3 cups of flour and 2 cups of sugar. If a bakery has 75 cups of flour, how many sheet cakes can be made
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!