1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
10

Suppose the 3 schools have succeeded in raising the following amounts of money on day 8: school A:5,600 school B:6,500 school C:

3,500 which statement is true

Mathematics
1 answer:
Sliva [168]2 years ago
3 0

School B is above it's goal

Step-by-step explanation:

If you were to see the color it shows that it's above 6,500, so this is why School B is above its goal is the correct choice.

You might be interested in
1/6 minus 1/10 simplifiy
andriy [413]
1/6 -1/10 
= 10/60 - 6/60
= 4/60
= 1/15
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I really need help pls helppp meee
zhenek [66]

Answer:

2.50t + 350 = 3t + 225

Step-by-step explanation:

Let t represent the number of tickets that each class needs to sell so that the total amount raised is the same for both classes.

One class is selling tickets for $2.50 each and has already raised $350. This means that the total amount that would be raised from selling t tickets is

2.5t + 350

The other class is selling tickets for $3.00 each and has already raised $225. This means that the total amount that would be raised from selling t tickets is

3t + 225

Therefore, for the total costs to be the same, the number of tickets would be

2.5t + 350 = 3t + 225

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Provide one reason for when you can use the distance formula.
Pepsi [2]

Answer:

Draw a right triangle such that the distance between the two points is the hypotenuse. Hence, When you use the distance formula, you are calculating the length of the Hypotenuse of a right triangle.

6 0
3 years ago
In converting 30 pounds to ounces, what unit (omit the number) would you
gladu [14]

Step-by-step explanation:

to convert pounds into ounces you'd

actually multiply 16 by 30:

30 * 16

you're doing this because if one pound equals 16 ounces, if you have 30 pounds then you must've had more ounces. therefore you'd multiply.

which is 480 pounds

Enjoy!

6 0
2 years ago
Evaluate ∫ xe2x dx. 1 2 3x A./xe +C 6 B.1/xe2x-1/ xe2x+C 22 C.1/xe2x-1/ e2x+C 24 1 2 1 4x D./x-/e +C 28
Dafna1 [17]
The answer is (1/2)xe^(2x) - (1/4)e^(2x) + C

Solution:
Since our given integrand is the product of the functions x and e^(2x), we can use the formula for integration by parts by choosing
     u = x
     dv/dx = e^(2x)

By differentiating u, we get
     du/dx= 1
By integrating dv/dx= e^(2x), we have
     v =∫e^(2x) dx = (1/2)e^(2x)

Then we substitute these values to the integration by parts formula:
     ∫ u(dv/dx) dx = uv −∫ v(du/dx) dx 
     ∫ x e^(2x) dx = (x) (1/2)e^(2x) - ∫ ((1/2) e^(2x)) (1) dx
                          = (1/2)xe^(2x) - (1/2)∫[e^(2x)] dx
                          = (1/2)xe^(2x) - (1/2) (1/2)e^(2x) + C
where c is the constant of integration.

Therefore, 
     ∫ x e^(2x) dx = (1/2)xe^(2x) - (1/4)e^(2x) + C
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the length of PR?
    15·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • The supplement of the measurement of an angle is 16 degrees less than three times the angle. Find the measurement of the angle a
    5·1 answer
  • ESTIMATION - The total bill for lunch was $12.72, of which $0.72 was sales tax. What was the sales tax rate rounded to the neare
    8·1 answer
  • Bella, Tia, and Ron participate in a trivia contest at a book shop. Tia scores 4 points, Ron scores 3 points, and Bella scores 2
    5·1 answer
  • Easy math true or false?
    11·2 answers
  • 7. Which number in this set is an irrational number?
    14·1 answer
  • On a certain road map, the scale is
    12·1 answer
  • Casper has some whipping cream that is 18\%18%18, percent butterfat and some milk that is 4\%4%4, percent butterfat. He wants to
    6·2 answers
  • How do you solve this?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!