1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
14

Sum of interior angles of a convex 14-gon

Mathematics
1 answer:
just olya [345]3 years ago
3 0

Answer: 2160°

Step-by-step explanation:

The sum of angles in a polygon is represented by the formula:

Sum = (n - 2) x 180° where n is the number of sides in the polygon

In this case, the complex polygon has 14 sides (n = 14)

So, (14 - 2) x 180°

= 12 x 180°

= 2160°

Thus, the sum of interior angles of a convex 14-gon is 2160°

You might be interested in
What is the percent of 120 minus 94
lyudmila [28]
The correct answer is 26%
6 0
3 years ago
Find the value of r in (4,r),(r2) so that the slope of the line containing them is -5/3 A.-1/7 B-7. C 1/7 D. 7
inessss [21]

Answer:

Option D (7).

Step-by-step explanation:

The formula for gradient of the straight line is given by:

m = (y2 - y1)/(x2 - x1); where (x1, y1) and (x2, y2) are two fixed points on the straight line. It is given that (x1, y1) = (4, r) and (x2, y2) = (r, 2). The gradient of the straight line is given by -5/3. To find the value of r, simply substitute all the values in the gradient equation. Therefore:

-5/3 = (2 - r)/(r - 4).

Cross Multiplying:

-5*(r - 4) = 3*(2 - r).

-5r + 20 = 6 - 3r.

-2r = -14.

r = 7.

Therefore, Option D is the correct answer!!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help! Which estimate is closest to the actual value of ( 2.99548 ) ⋅ ( 1.8342 )?
nordsb [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

2.99548 * 1.8342

the first number rounds to 3.....the second number rounds to 2.....3 * 2 = 6...but it will be a little short of 6 because of the 1.8.....so I am going with 5.5

===============================

jada ran 7.1 miles.....noah ran 5.123 miles

so jada ran (7.1 - 5.123) = 1.977 miles farther then noah

===============================

greater then 3...

1.67 + 1.4 and 4.5 - 1.47

8 0
3 years ago
Karra is at the dollar store buying bags of chips for her sleepover party. For every 5 bags of chips she buys, she pays $6. What
Alexus [3.1K]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Given that:

Price paid to buy 5 bags of chips = $6

To find:

Price per bag of chips in two digits after the decimal.

Solution:

To find the price of each bag of chips, we need to divide the price of 5 bags of chips with 5.

i.e. we need to divide $6 with 5, then we will get the price of each bag of chips.

\text{Price of each bag of chips}=\dfrac{\text{Price of 5 bags of chips}}{5}\\\Rightarrow \dfrac{\$6}{5} = \bold{\$1.2}

Therefore, the answer is:

Price of each bag of chips is <em>$1.2.</em>

4 0
3 years ago
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
inna [77]

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Since their introduction, the number of toy building blocks that have been sold is equivalent to a population of approximately 2
    8·1 answer
  • Rs¯¯¯¯¯¯ bisects ∠qrt. if m∠qrt = 116°, what is m∠qrs?
    12·1 answer
  • If you drive 168 miles and use 7 gallons of gas, what is your rate of gas consumption?
    5·1 answer
  • A carousel has 30 cars. Determine the angle of rotation that maps #6 to car #19.
    5·1 answer
  • What is the value of q? <br> 2/5<br> 2/14
    15·1 answer
  • A and B are two similar 2D shapes
    13·1 answer
  • 6. Carlos flips a coin 80 times, then rolls a number cube 80 times. His results are shown in the tables below.
    8·1 answer
  • Can u help me plzx part 2
    14·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzz
    12·1 answer
  • Find the value of Y. Pleasee hellpp meeee
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!