You can create two equations.
"<span>A car travels 20 mph slower in a bad rain storm than in sunny weather."
</span>

Where 'x' represents speed in sunny weather and 'y' represents speed in rainy weather.
"<span>The car travels the same distance in 2 hrs in sunny weather as it does in 3 hrs in rainy weather."

</span>Where 'x' represents speed in sunny weather and 'y' represents speed in rainy weather.
We want to find the speed of the car in sunny weather, or 'x'. Plug in the value for 'y' in the first equation into the second equation.


Distribute:

Subtract 3x to both sides:

Divide -1 to both sides:

So the car goes 60 mph in sunny weather.
Use algo como cymath. It’s a calculator and it works very well
When the number is positive, its opposite is less than the number.
9 ==> -9 . . . . . . less
72 ==> -72 . . . . less
324 ==> -324 . . less
When the number is negative, its opposite is greater than the number.
-8 ==> 8 . . . . . . greater
-3/4 ==> 3/4 . . . greater
-429 ==> 429 . . greater .
We've seen that the opposite can be less, and it can also be greater.
I guess that means that it's sometimes greater.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
4.5 I think
Step-by-step explanation: