it is under mapping and function
f of x is equal to -2 root x-7 plus one
1/6 yards. All you have to do is add the two upper numbers (numerator) ans then subtract 6/6 - 5/6
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
a. Marisa drives 112 miles in 1 hour and 45 minutes, which means her speed is 64 miles per hour.
Speed = Distance / Time
= 112 / 1 45/60
= 112 / 1 3/4
= 112 × 4/7
= 64 miles per hour.
TRUE
b . If 6 pens cost $7.74, then 7 pens cost $9.03.
Cost of one pen = $7.74/6 = $1.29
Cost of 7 pens = $1.29 × 7 = $9.03
TRUE
c. If Raymond drives at a speed of 57 miles per hour, then it takes him 4 hours and 10 minutes to drive 256.5 miles.
Speed = Distance / Time
Speed = 256.5 / 57 = 4.5 = 4 hours 30 minutes
FALSE
d. If 17 identical cans of soup cost $38.59, then 3 of the cans must cost $6.81.
Cost of one can = $38.59 / 17 = $2.27
Cost of 3 cans = $2.27 × 3 = $6.81
TRUE
e. Mr. Mayes buys two dozen eggs for $8.40, which means that he pays 70 cents per egg.
A dozen = 12
2 dozens = 12 × 2 = 24
Cost of one egg = $8.40 / 24 = 0.35 = 35 cents
FALSE
Answer:
2 quarters and 15 dimes
Step-by-step explanation:
15 dimes = $1.50
2 quarters = $0.50
$1.50+$0.50=$2.00