1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
5

5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
Dmitriy789 [7]3 years ago
8 0

Answer:

$ 1.26 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 10.08 by 8 to get the unit rate

storchak [24]3 years ago
7 0

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Lewis wants to play several games of paintball with his friends. At the park, it costs $10.90 for admission and paintballs, and
coldgirl [10]

Answer:

C. y= 6.18x + 10.9

Step-by-step explanation:

Every game that he plays (x) costs 6.18, for example, if he plays 3 games it would be 6.18 times 3 (games)

Now you have to add your admission, 10.9

To enter he needs to pay the admission ( 10.9 ) and also each game ( x ) he plays ( 6.18 )

4 0
3 years ago
PLEASE HELP!
Oksana_A [137]

Answer:

Plumber A

C. y=(150+40)x

Plumber B

B. y=40x+150

5 0
3 years ago
James wants to purchase a car.
Tom [10]
A) $27,000.00 - $5,000.00 =$22,000.00

B) $31,500

C) $4,150
6 0
3 years ago
1. It is a set of all points in a plane with same distance from a certain point.
Viefleur [7K]

Answer:

B) Circle

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which best describes the figure that is represented by the following coordinates?
larisa [96]

9514 1404 393

Answer:

  (b)  a trapezoid

Step-by-step explanation:

A graph of the points reveals one pair of parallel sides: a trapezoid.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the best answer Round 17 5/8 to the nearest whole number.
    8·2 answers
  • What is the 20 digit of 89
    12·1 answer
  • A line passes through the point (–2, 7) and has a slope of –5. A coordinate plane. What is the value of a if the point (a, 2) is
    11·2 answers
  • Find the values of k such that the equation kx^2-x-1 = 0 has no real roots
    6·1 answer
  • How many cups of raisins will Gina need to make 32 servings of trail mix
    10·1 answer
  • Is it possible that you could get an answer that checks and works in one equation and does not work in the other equation?
    12·2 answers
  • A cylinder has a diameter of 10 centimeters and a height of 15 centimeters. What is the surface area of the cylinder to the near
    12·1 answer
  • There is a spinner with 12 equal areas, numbered 1 through 12. If the spinner is spun
    12·1 answer
  • I’ll BRAINLIEST YOU IF YOU GET IT RIGHT PLEASE HELP ME
    7·1 answer
  • Carl jumped 11 5/12 feet in the long jump. Ben jumped 9 7/8 feet. How much farther did Carl jump than Ben?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!