Answer:
$42
Step-by-step explanation:
35·0.20=7
tax is $7
35+7=42
the final price is $42
Cost of each pound of dog food = $2 .
Total cost of 9 pounds of dog food = 9 * 2 = $18.
Let us assume number of treats she can buy = t.
Cost of each treat = $1.
Cost of t number of treats = 1*t = 1t .
Total money Cara has = $25.
We can setup an inequality as,
Total cost of dog food + total cost of t number of treats ≤ 25.
18 + 1t ≤ 25.
Subtracting 18 from both sides, we get
18 + 1t -18 ≤ 25-18.
1t ≤ 7 or t ≤ 7.
So, she can purchase 7 or less treats.
Answer:
Let the total distance Aileen ran be 'x'
Let the distance ran by Andrew be 'y'
Refer to graph attached for graphical representation of distance travelled by both.
Applying the formula,
distance=speed*time
x=20*t Equation 1
y= 15*t equation 2
Since it can be easily understood by the graph attached, that
x=150+y equation 3
Now putting values of x and y in equation 3
20*t =150 +15*t.
5t= 150
t=30 seconds.
putting the values of t in both the equation 1 and 2
x=20t
=20*30
x = 600 feet
So the distance ran by Aileen is 600 feet, whereas Andrew ran 450 feet.
Step-by-step explanation:
Do not mind the names just change them. I had the same question before with different names so that is why. Hope this helps:)
16 desserts 8+8+8+8+8= 40 so 2/5 of 40 is 16
Hope this help Have a great day.
Answer:
6u + 72
Step-by-step explanation:
6(u + 12)
Distribute 6 to u and 12
6(u) + 6(12)
6u + 72