Answer:
-3
-7
-7
-8
Step-by-step explanation:
Pythagorean Theorem is
a ²+ b ² = c ²
a and b are the shorter sides, while c is the hypotenuse, or longest side. Let’s say the side we are looking for is “b”.
Let’s first rearrange the equation, then sub in.
a ²+ b ² = c ²
b ² = c ²- a ²
b = √ (c ²- a ²)
b = √(17 ²- 15 ²)
b = √(289-225)
b = √ 64
b = 8
56/1.75=32
She has 32 servings. Please mark as brainliest. :)
Answer:
I want to say it's A
Step-by-step explanation:
the y-intercept is where the line crosses through the y-axis.
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.