1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
2 years ago
8

When asked to write a point slope equation for the line shown below a student wrote y-6=3(x-3) how can she fix this to write the

correct equation?
Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]2 years ago
6 0
What's the question she got the answer wrong to?
You might be interested in
4(m+3)=36 what’s the value of m
alisha [4.7K]

Answer:

the answer is 6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
S÷6/7=3/4. How do I solve for s
Thepotemich [5.8K]

Answer:

do 6/7-3/4 so your answer is 1 1/7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Robert makes 50 litres of green paint by mixing litres of yellow paint and litres of blue paint in the ratio 2:3.
podryga [215]

Answer:

  • 35%

Explanation:

<u>1. Cost of each liter of yellow paint:</u>

Yellow paint is sold in 5 litre tins and ach tin costs £26, thus the cost of one liter is £26 / 5 liters = £5.2 per liter.

<u>2. Cost of each liter of blue paint:</u>

Blue paint is sold in 10 litre tins and each tin costs £48, thus the cost of one liter of blue paint is £48 / 10 liters = £4.8 per liter

<u>3. Cost of each liter of green paint.</u>

Green paint is made by mixing yellow paint and blue paint in the ratio 2:3

Thus, 5 liters of green paint will cost:

2 liters yellow paint: 2 liter × £5.2 / liter = £10.4

3 liters blue paint:     3 liter × £4.8 / liter = £14.4

                                 ==========              ========

5 liters green paint:   5 liter                        £24.8

Cost of one liter of gree paint: £24.8 / 5 liter = £4.96 / liter

<u>4. Profit</u>

Price of each liter of green paint: £66.96 / 10 liters = £6.696 / liter = £6.70 / liter

Profit per liter = price per liter - cost per liter = £6.70/liter - £4.96 / liter = £1.74 / liter

Percentage profit = profit per liter / cost per liter × 100

Percentage profit = (£1.74 / liter) / (£4.96/liter) × 100 =  35.08% = 35%

4 0
3 years ago
Will GIVE BRAINLIEST IF LEGIT If
babymother [125]

Step-by-step explanation:

h(x) = (f-g) (x) = 3x²+4x-10- 7x²+x-4

= -4x²+5x-14 (option D)

3 0
2 years ago
What is the answer to f(x)=x^2-10x+4 f(-2)
Maru [420]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x)=4+20+4

    =28

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of an engine bolt for a lawnmower is 2.675 centimeters. The length of an engine bolt for another lawnmower is 2.5848
    12·2 answers
  • -
    10·1 answer
  • N^2-4n-32..............
    7·1 answer
  • Jonas draws a triangle, measures its three angles, and adds the measures together. He draws several more triangles and does the
    8·1 answer
  • Ray is a contestant on a quiz show. Every time Ray answers a question correctly,his winnings double. If he answers the first que
    11·1 answer
  • If a triangle has side lengths of 12,24 and 8 what is the hypotenuse side?
    6·1 answer
  • *If there is a decimal, write it to the nearest tenth (1 decimal place)*
    12·2 answers
  • For two days, your boss decides to double the amount you make if on day 1, you make $70 dollars and on day 2, you make$80 dollar
    7·1 answer
  • I need help I need help​
    13·2 answers
  • An amount was increased from 40<br> to 46.<br> Work out the percentage increase.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!