1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
8

What is the exact area of a circle with a diameter of 20 cm?

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]3 years ago
5 0
Hi there! The answer is 100πcm^2

The radius of a circle can be found by dividing the diameter by 2. In other words : the radius is half of the diameter.
Therefore, the radius of a circle with a diameter of 20 cm is 10 cm.

The exact area of a circle can be found using the following formula:
a = \pi \times \: {r}^{2} \\ with \\ a = area \\ r = radius

In order to find our answer, we need to plug in the data from the question.
a = \pi \: \times {10}^{2} = 100\pi

Hence, the answer is 100πcm^2.
You might be interested in
A raffle is being held to raise money for wildlife conservation efforts. Ten different gift cards are being awarded. If 3,125 pe
Alex17521 [72]

Answer:

Your answer will be 0.9968

Step-by-step explanation:

Subtract 3,125 to 10 and then divide your answer to 3,125

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Insert a digit to make numbers divisible by six possible
Kipish [7]

Lets say our number is 237x8

2+3+7+8+x should be divisible by 6.

20+x should be divisible by 6.

x=4

5 0
2 years ago
Doug says that this clock shows 8:43.is he correct? Explain why or why not.
ss7ja [257]
Is this a joke because it made me laugh
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kelsey makes pendants that she would like to sell at an upcoming craft fair. She must pay $200 to rent a booth at the craft fair
lubasha [3.4K]

Answer:

Additional <em>26</em> pendants are to be sold to make profit.

Step-by-step explanation:

Rent of booth at the craft fair = $200

Cost of material for each pendant = $7.80

Let Kelsey makes x number of pendants.

To calculate the total spending, we have to add the rent of booth at the craft fair and cost of material for x number of pendants.

Cost of material for x number of pendants = Cost of material for each pendant multiplied by number of pendants

Cost of material for x number of pendants = $7.80 \times x

So, total cost = $200 +  $7.80 \times x

Now, each pendant is sold at $13.50

So, total money made by selling  x pendants =  $13.50 \times x

For making profit, total money made must be greater than the total cost.

Therefore, the inequality becomes:

\bold{13.50 \times x  > 200+7.80\times x }

Let us solve the inequality now:

13.50x - 7.80x>200\\\Rightarrow 5.7x > 200\\\Rightarrow \bold{x > 35.08}

So, at least 36 pendants are to be sold to make a profit.

Additional 36-10  = <em>26</em> pendants are to be sold to make profit.

5 0
3 years ago
Which sporting event is symbolic of American culture?
Ulleksa [173]
B world series baseball
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following statements are true?
    13·2 answers
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • Find the area of the shape shown below
    8·1 answer
  • Find the diameter of the object.
    14·1 answer
  • Differentiate with respect to x:<br> Y= 3e^2x+1 + x
    11·1 answer
  • Jamie is three times as old as his brother nick. Nick is twice as old as his sister nadia. Nadia is exactly 4 years old. How man
    10·1 answer
  • Classify the following triangle as acute, obtuse, or right.
    15·1 answer
  • Pls answer correctly I’ll give you brainliest
    7·1 answer
  • Please answer this question for branliest i really need it and don’t just answer for points tysm
    5·2 answers
  • WILL GIVE BRILLIANTIEST!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!