1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
7

– 36 – m = 8(4 + 2m)

Mathematics
2 answers:
valentina_108 [34]2 years ago
5 0

Answer:

m = -4

Step-by-step explanation:

- 36 - m = 8(4+2m)

- 36 - m = 32+16m (to remove m from the left side, we need to add m to both sides)

- 36 = 32+17m (subtract 32 from both sides)

- 68 = 17m (divide by 17 on both sides)

-4 = m

Marina86 [1]2 years ago
5 0

Answer:

-36-m=32+16m

-m-16m=32+36

-17m=68

m=68/-17

m=-4

You might be interested in
Wich one is cheer to buy 20 for 4.40 or 24 for 4.80
lawyer [7]
4.4/20=0.22 per item 4.8/24=0.2 per item Answer: 24 for 4.80
6 0
3 years ago
What is (7÷2+2×2×)×10
bulgar [2K]
The answer is 75

I hope this helps. 

Have a great day. :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZZZ help with this its pretty simple!
Zolol [24]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y-8=5(x-3) what is the slope
Brilliant_brown [7]
Answer: 5

Slope is usually the number in front of x
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alex has collected apples. It has 40 boxes of 8.5 kg each and 6 sacks of 90kg each. Pack the apples in bags of 2.5 kg each. how
zimovet [89]

Answer:

40*8.5=340

6*90=540

total=880/2.5=352bags

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Hey can you please help me posted picture of question
    7·1 answer
  • Parallelogram ABCD ​ is a rectangle.
    9·2 answers
  • Please solve ASAP. 20 pts + Brainliest.
    13·2 answers
  • A store makes a $0.45 profit on every toy they sell. If they made $237.15 in profit last month, how many toys did they sell?
    6·2 answers
  • Ms. Dantes baked some brownies. She sliced the brownies into four rows of four brownies. Then she cut half of the brownies in tw
    9·2 answers
  • What is the value of the expression
    12·1 answer
  • 5.2/3 of the students love Nearpod. Out of that group 1/5 of them love virtual school. What fraction of the students love virtua
    7·1 answer
  • Solve the equation.<br> 8 (2-6v) +19=-61
    12·2 answers
  • PLEASE HELP<br> I REALLY NEED ALOT OF HELP
    14·1 answer
  • What is the supplement of a 30° angle?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!