1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
13

A rectangular mat has a length of 12 in. and a width of 4 in. Drawn on the mat are three circles. Each circle has a radius of 2

in. Some friends play a game throwing coins onto the mat to see who can land a coin on one of the circles.
Assuming that a coin always lands on the mat, what is the probability that a coin thrown at random will land inside one of the circles?

Use 3.14 to estimate Pi
Enter your answer, as decimal rounded to the nearest hundredth.

Please help thank you so much!

Mathematics
2 answers:
adell [148]3 years ago
8 0
 the answer is 0.79 by my calculations
grandymaker [24]3 years ago
6 0
The answer is 0.79. I know it's the answer I am a genius in math.
You might be interested in
Mary lost 30 lbs. Before her diet she weighed 180 pounds. What is the percent of change?​
Anestetic [448]

Answer:

The percent change is 16.67

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which set of output values correctly completes the function table y=2x-4
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need help on this too please it’s hard
Brrunno [24]

Answer:

Y=x

Step-by-step explanation:

The y and x values are the same

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 5 divide by 845
sergeinik [125]
<h3>Answer: 0.00591716</h3>

Step-by-step explanation: Use a ti-34 calculator.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
At a strawberry stand Luisa paid $4.50 for 2 pounds of strawberries. How much would you expect to pay for five pounds or strawbe
Daniel [21]

<u>Half</u> of 4.50 is 2.25, so for <u>one</u> pound it would be <u>$2.25</u>.

To calculate five pounds, you need to add 2.25+2.25+2.25+2.25+2.25 = <u>11.25</u>.

For <u>five</u> pounds of strawberry's, it would cost <u>$11.25</u>.

Hope this helped !

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs.Pierce bought a camera that costed 450$ in addition, she had to pay4% on sales tax how much did she pay for the camera
    11·2 answers
  • What is the solution to the system of equation 2x-y=7<br> Y=2x+3
    11·1 answer
  • -2x+15y=24 2x+9y=24, what is the value of x and y
    12·1 answer
  • The difference between 8 less than q?
    9·1 answer
  • The Falcons ran 10 yards, lost 15 yards, then ran 5 yards. What was the Falcons total gain/loss?
    13·1 answer
  • Is 213 2.3 greater less or equal to
    13·1 answer
  • A line is parallel to x + 2y = -2 and intersects the point (6, 9). What is the equation of this parallel line?​
    7·1 answer
  • Ellie just got her first cell phone plan. She pays $79 per month plus $150 activation fee. Write the equation to represent the s
    15·1 answer
  • У<br> (x, y) (?x, ?y)<br> A'<br> 3-4-3-2-10<br> 1<br> 2<br> B<br> C<br> B<br> с
    11·1 answer
  • What is the answer ???????
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!