U can see the answer in the picture below
True by side angle side. You already have 2 congruent sides, so then do right angles congruence theorem to get the angles are congruent
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.