Make drawing (see attachment)
do big rectangle minus triangle
big rectangle area=lenght timess width=22 times 33=726 square feet
triangle=1/2 times base times height=1/2 times 9 times 10=45 square feet
rectangle-triangle=726-45=681 square feet
Equation:
(x+9)-7
_______________________________________________________
Υм ι тнιʝк ιтѕ 300 .нσρє ιт нєℓρѕ
ok so rearrange things so that it says 6-d=20, then subtract six from each side to get -d=20-6, then subtract 6 from 20 to get -d=-14, then multiply both sides by -1 to get rid of the negative sign in front of the d since a variable cannot be a negative thus making your answer -14 or letter D. :) ❤❤❤❤
hope this helps
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.