1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
3 years ago
10

Find the area of the shaded polygons: all of them not one

Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]3 years ago
4 0

Answer:

6 sq units, 4 sq units, 6 sq units

Step-by-step explanation:

Method:

count dots inside ...(a)

the ones on the border of the polygon and divide by two ...(b)

(a)+(b)-1 = area

use this method for the red, green, and yellow polygons.

Red:

(a): 2

(b): 10/2 = 5

2+5-1 = <u>6 sq units</u>

Green:

(a): 0

(b): 10/2 = 5

0+5-1 = <u>4 sq units</u>

Yellow:

(a): 3

(b): 8/2 = 4

3+4-1 = <u>6 sq units</u>

I hope this helps, and plz mark me brainliest!!!!

You might be interested in
What is the solution to the system of equations?
Brrunno [24]

Answer:

(8 - 12 )

Step-by-step explanation:

Given

\frac{1}{4} x - \frac{1}{2} y = 8

\frac{1}{2} x + \frac{3}{4} y = - 5

Multiply both equations through by 4 to clear the fractions

x - 2y = 32 → (1)

2x + 3y = - 20 → (2)

Multiplying (1) by - 2 and adding to (2) will eliminate the x- term

- 2x + 4y = - 64 → (3)

Add (2) and (3) term by term to eliminate x

0 + 7y = - 84

7y = - 84 ( divide both sides by 7 )

y = - 12

Substitute y = - 12 into either of the 2 equations and solve for x

Substituting into (1)

x - 2(- 12) = 32

x + 24 = 32 ( subtract 24 from both sides )

x = 8

solution is (8, - 12 )

5 0
2 years ago
NEED HELP ASAP Which of the following equations describe the line shown below?
bagirrra123 [75]
(-1,6)(2,-6)
slope = (-6 - 6) / (2 - (-1) = -12/3 = -4

y = mx + b
slope(m) = -4
(-1,6)...x = -1 and y = 6
sub and find b, the y int
6 = -4(-1) + b
6 = 4 + b
6 - 4 = b
2 = b

so the equation is : y = -4x + 2 <=== here is one

y - y1 = m(x - x1)
slope(m) = -4
(-1,6)...x1 = -1 and y1 = 6
sub
y - 6 = -4(x - (-1) =
y - 6 = -4(x + 1) <=== here is one

y - y1 = m(x - x1)
slope(m) = -4
(2,- 6)...x1 = 2 and y1 = - 6
sub
y - (-6) = -4(x - 2) =
y + 6 = -4(x - 2) .... here is one, but it is not an answer choice
6 0
3 years ago
Help me please I need your help in this question !?
den301095 [7]
14m+25= G
so, you would plug in how many months the membership would cost.
14(6)= 84
then add the additional fee to join which was $25

84+25= 109
7 0
3 years ago
Solve 6(x+1)3−10=740
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

x=122/3

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

6(x+1)(3)−10=740

18x+18+−10=740(Distribute)

(18x)+(18+−10)=740(Combine Like Terms)

18x+8=740

18x+8=740

Step 2: Subtract 8 from both sides.

18x+8−8=740−8

18x=732

Step 3: Divide both sides by 18.

18x

18

=

732

18

x=

122

3

Answer:

x= 122/3

3 0
3 years ago
Out of a salary of $4500. I kept 1/3 as saving. Out of the remaining money. I spend 50% on food and 20% on house rent. How much
Step2247 [10]
Well 1/3 for savings means that you save 1/3*4500 or 1500 dollars.
You then have $3000 left. Of this if you spend 50% on food, you spend 0.5*3000 or 1500 dollars on food.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the volume of the cone with a radius of 2 inches and a height of 5 inches
    14·1 answer
  • ASAP What statements are true regarding the given statement and diagram?
    5·2 answers
  • Help please trigonometric identities
    7·2 answers
  • Four friends went on a trip and spent $51.20 on gas. Jackie brought $12.25. Will she be able to pay her share of gas if they spl
    11·2 answers
  • Which decimal is equivalent to 5/20
    8·1 answer
  • The line plot shows what fraction of a mile 13 students ran during their fitness test. What is the sum of the shortest distance
    7·2 answers
  • A bag contains 7 good apples and 3 bad apples. Nick takes two apples at random from the box, WITHOUT replacement.
    6·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Jose bought 6 flowers for his mom 2/3 of them where roses How many roses are there
    13·1 answer
  • This is due in 30 mins pls help me
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!