When I put it in my calculator I got d=5
Answer:
The answer for this question would be maybe D-
SORRY IF I'M WRONG
Answer:
34
Step-by-step explanation:
Straight lines are 180 degrees, so the angle inside of the triangle next to the 127, is 53 degrees. (180-127= 53)
So to find "x", we need to figure out what the full number is.
59+53 = 112.
180-112= 68.
Now that we have the degree of the full angle, we can make an equation to find x.
x*2 = 68
(Divide 2 from both sides to isolate the variable)
x = 34
I hope this helped!
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!