1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
10

Can someone please help

Mathematics
1 answer:
Neko [114]3 years ago
6 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Well in the first you buy 5P+2B+3L

but then you buy 3P +1B+2L

and you add then up

You might be interested in
2. The following formula relates three quantities: Force (F), mass (m), and acceleration (a).
castortr0y [4]

Let

F--------> represent the force

m--------> represent the mass

a-------> represent the acceleration

we know that

The formula that relates three quantities: Force (F), mass (m), and acceleration (a) is equal to

F=ma

<u>Part a)</u> Solve this equation for a

F=ma

Divide both sides by the mass

a=\frac{F}{m}

therefore

<u>the answer part a) is equal to</u>

a=\frac{F}{m}

<u>Part b) </u>Let the force be 25 units and the mass be m = 10 units. What is the acceleration, a?

we know that

the formula of acceleration is equal to

a=\frac{F}{m}

in this problem

we have

F=25\\m=10

Substitute the values n the formula

a=\frac{25}{10}

a=2.5

therefore

<u>the answer part b( is equal to</u>

a=2.5

<u>Part c)</u> Let the force be F = 25 units and the acceleration be a = 5 units. What is the mass, m?

we know that

F=ma

Solve for m

Divide both sides by the acceleration

m=\frac{F}{a}

in this problem

we have

F=25\\a=5

Substitute the values n the formula

m=\frac{25}{5}

m=5

therefore

<u>the answer Part c) is </u>

m=5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local elementary school is selling tickets to a play. Ticket's cost $2 for kids and $3 for adults. The first day of sales, the
ioda
2x +3y =70
2(0) +3y=70
3y=70
- -
3. 3
Y=23.3 repeating
6 0
3 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Real gross domestic product:
Novosadov [1.4K]

Answer:  Option 'D' is correct.

Step-by-step explanation:

Real gross domestic product is measure of inflation which reflects the value of goods and services produced in an economy in a particular year. It is basically known as base year prices.

As it is measured on base year prices.

It is also known as inflation corrected GDP.

Hence, Option 'D' is correct.

8 0
3 years ago
The Prichard family drinks 2 quarts of milk per day. How many gallons of milk do they drink Ina week
kotykmax [81]
14 gallons , beacause there are 7 days in a week and 4 quarts equal one gallon so 2 × 7 = 14
3 0
3 years ago
Other questions:
  • (125) - ( ) = -100
    14·2 answers
  • 20-90x-50x^2 <br> find the vertex
    14·2 answers
  • What’s 16/24 as an equivalent fraction
    11·2 answers
  • Use the symbols above to write the following ratios.
    9·1 answer
  • A hotel charges a $10,000 annual fee plus an additional $200 for each night you stay there. What is the average cost per night i
    14·1 answer
  • Which is the solution to the inequality?
    12·1 answer
  • Solve for f.<br> -f + 2 + 4f=8–3f
    12·2 answers
  • Find the equation that has a slope of - 1/8 and passes through the point (0.-4)
    8·1 answer
  • I will give brainliest&lt;3
    9·2 answers
  • Write an equation of the line.<br> Slope 0; through (-3,-1)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!