1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
5

What is a rule for the sequence 1.8, 2.85, 3.90, 4.95, 6

Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
7 0
The rule is add 1.05 because it's 1.8 first then it's 2.85 so you add 1.05 to 1.8 and you will get 2.85. Same with the other numbers.
You might be interested in
Round 223 to the nearest ten
Aleks [24]
I believe the answer is 220?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the equation y=2x-8, which statement is correct ? A.Y=2(x-4) has a y-intercept of 4 B. Y=2(x-4)has a y-intercept of -4 C.
kakasveta [241]

Answer:

Correct option: C -> Y=2(x-4) has a x- intercept of 4

Step-by-step explanation:

To find the y-intercept of the equation y = 2x - 8, we just need to find the value of y when x = 0:

y = 2*0 - 8 = -8

To find the x-intercept of the equation y = 2x - 8, we just need to find the value of x when y = 0:

0 = 2*x - 8

2x = 8

x = 4

So the y-intercept is -8 and the x-intercept is 4.

Correct option: C -> Y=2(x-4) has a x- intercept of 4

3 0
3 years ago
The area of a rectangle is 7.35m squared . The width is 2.1 m.<br> What is the length?
Kryger [21]

Answer:

this is easy. so take the equation used for finding the area (A = LW). you then place the sizes in the proper places (making 7.35 = 2.1L). now all you have to do is divide 7.35 (area) by 2.1 (width) to get your length (3.5).

Step-by-step explanation:

7.35 = 2.1L

7.35/2.1 = 3.5

L = 3.5

5 0
3 years ago
Find the solution to the multiplication problem
docker41 [41]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Jack purchases 12 gallons of gas on Monday. He uses 2/3
motikmotik

Answer:

Gallons of gas use for work and errands is <u>10</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Jack purchases 12 gallons of gas on Monday. He uses 2/3  of the amount purchased commuting to and from work during the week and an additional 2 gallons running errands.

So, to find the gallons of gas Jack use for work and errands:

Now, to get the amount of gas used to and from work during the week

=\frac{2}{3}of12

=\frac{2}{3}\times 12

=\frac{24}{3}=8\ gallons.

Additional 2 gallons of gas running errands.

Now,<em> total gallons of gas use for work and errands = 8 gallons + 2 gallons</em>

<em>                                                                                      = 10 gallons.</em>

Therefore, gallons of gas use for work and errands is 10.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone please help me find the sum of these geometric series!! <br> Thank you so much
    5·1 answer
  • I need help plz help me
    8·2 answers
  • Write the expression in WORDS!<br><br> 5x + 3
    5·1 answer
  • What two decimals are equivalent to 3.300​
    13·1 answer
  • Which angle is adjacent to ZCGD?<br> B<br> G<br> с<br> D<br> E
    13·1 answer
  • What is 2.8 as a fraction in simpliest form
    5·2 answers
  • Write an equation for a linear function f that has the given values: f(-3) = 2 and f(1) = 0
    13·1 answer
  • You measure 50 textbooks' weights, and find they have a mean weight of 37 ounces. Assume the population standard deviation is 5.
    7·1 answer
  • If 4 cookies cost $4.00, how much does 1 cookie cost?
    12·1 answer
  • Jan copied a picture of her house on the copier machine. The actual measurement is four-and-eight-tenths inches by six inches. T
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!