Answer:
Step-by-step explanation:
<u><em>Q 4.</em></u> (25m + 25m) ÷ 25 sec. = <em>2 m/sec.</em>
<u><em>Q 5.</em></u> This question belongs to Physics and not Mathematics!!!
Wavelength (lambda) = Velocity (v) ÷ Frequency (
or Hz )
f = v / (lambda)
f = 3 / 2 = <em>1.5 (Hz)</em>
<u><em>Q 6.</em></u> 0.060 ÷ 2 = <em>0.030 m</em>
4 sheets
Explanation
30 divided by 9 gives you 3.333333
But you can’t have 3 1/3 of a sticker sheet so you round up to 4 sheets
No. For instance, let’s look at 1)
It’s asking you to find what x is when x/10 = 6
So, consider the equation x/10=6
Multiply both sides by 10, and your answer is 60.
Now do this for each one.
I found the answer to this by first dividing 34 by 4 to get 8.5. We already know what 4 divided by 4 is. For every one pound of almonds, it costs $8.50. Since we know that we need to find out how much it costs for 5 pounds of almonds, we simply multiply 8.5 by 5 to get 42.5. It costs $42.50 to buy 5 pounds of almonds.
Answer:
B and D
Step-by-step explanation: