1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
4 years ago
11

Please help^^i will reward welllll

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]4 years ago
6 0

Answer:

1.7362

Step-by-step explanation Factor the expression

Use Radical Rules

Calculate the product

hope I helped :)

You might be interested in
Solve for x.<br><br> x/7 = -3
PtichkaEL [24]

x = -21

explanation: a trick i used was just do -3 times 7 and get my answer -21. if you are unsure if the answer is right just check your work with a calculator. -21 divided by 7 is -3 so -21 is the value of x. please mark brainliest !!

5 0
3 years ago
What is the equation of the horizontal line through (1,9)
stealth61 [152]

Answer:

slope=9

Step-by-step explanation:

the slope is 9, because you do the y/x or rise over run, so you do for every 9 up 1 right to get a slope of 9/1 or 9

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 70/10 equivalent fraction?
kaheart [24]
The answer is 7 because 70 ÷ 10 = 7.
6 0
3 years ago
9 1/6 divided by 5/6
AnnZ [28]

Rewrite 9 1/6 divided by 5/6 as follows:

 55      6

 ---- * -----

   6      5

Reducing this produces the desired quotient, 11.

8 0
3 years ago
Kate, Alexia, and Trina just completed the 400-meter dash at the track meet. Kate finished the race 6 seconds faster than Alexia
Digiron [165]

Answer:

Kate = 52 seconds, Alexia = 58 seconds, Trina = 49 seconds

Step-by-step explanation:

A = K + 6

T = K - 3

K + A + T = 2 min 39 sec or 159 sec

K + (K + 6) + (K - 3) = 159sec

3K + 3 = 159sec

3K = 156sec

K = 52 sec

A = 52 + 6 = 58 sec

T = 52 - 3 = 49 sec

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In a class of 50 students, 20 are taking french and 20 are taking german. of the students taking french or german, 10 are taking
    7·1 answer
  • Find the value when x= 2 and y=3.<br><br> 2x2y(^-2)
    15·2 answers
  • The diagram represents two statements: p and q
    7·1 answer
  • Use the quadrant system to find the area of the polygon
    14·1 answer
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • ILL MARK AS BRAINLESS HELP PLS
    7·2 answers
  • Dino's Dinosaur rental has two packages for renting a dinosaur costume.
    10·1 answer
  • Scott is buying a pair of cleats that are on sale for three fifths of the original price after he uses a $25 gift card the total
    11·1 answer
  • -9(-4r + 6s) + 3s – 7(6s – 2r)
    5·2 answers
  • Please I need help 15 points
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!