Answer:
9-foot piece is better deal by $0.03 per foot
Step-by-step explanation:
2.80/8 = $0.35 per foot (for 8-foot piece)
2.88/9 = $0.32 per foot (for 9-foot piece)
♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️♂️
Answer:
<em>0.009</em>
Step-by-step explanation:
Simply move the <u>decimal point</u> from nine- then <u>move it to the right</u> three times.
If you need any more help, do not hesitate to ask me. :)
Answer:
50
°
,
b
=
19
f
t
,
c
=
28f
t
Step-by-step explanation:
idk if im corecct or not (i think)
Answer:
20
Step-by-step explanation:
To solve this you have to make a system of equations.
Since the father and son's age sum up to 60, the first equation will be:
f + s = 60
Secondly, since the father's age is 5 times the age of the son 6 years ago the equation will be:
6 - (5s) = f
Now, you have to solve the first equation to let it equal to s
f + s = 60
f = 60 - s
Plug in
6 - 5s = 60 - s
+s +s
6 - 4s = 60
-6 -6
---------------------
-4s = 54
----- -----
-4 -4
s ≅ 14
14 + 6 = 20