C because it says per second and accelaration means movement basically.
Divide the price by the number of ounces.
=$1.99 ÷ 15 ounces
=$0.13
The price per ounce of the 15 ounce can is $0.13.
Hope this helps! :)
Answer:

Answer to equation: 30
Step-by-step explanation:


which is equivalent to 30 texts.
Hope this helps : )
Answer:
3
Step-by-step explanation:
The average rate of change is simply the change in y over the change in x between the two points. It's essentially the slope of the line:

Thus, the average rate of change is 3.
Hope this helps!