Answer:
Ratio of 3/4 I think
Step-by-step explanation:
Because you said for every 3 kiwis there are 4 of something so you would take the number of kiwis over the other number.
Answer:
is the equation of this parabola.
Step-by-step explanation:
Let us consider the equation


![\mathrm{Range\:of\:}-4x^2:\quad \begin{bmatrix}\mathrm{Solution:}\:&\:f\left(x\right)\le \:0\:\\ \:\mathrm{Interval\:Notation:}&\:(-\infty \:,\:0]\end{bmatrix}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathrm%7BRange%5C%3Aof%5C%3A%7D-4x%5E2%3A%5Cquad%20%5Cbegin%7Bbmatrix%7D%5Cmathrm%7BSolution%3A%7D%5C%3A%26%5C%3Af%5Cleft%28x%5Cright%29%5Cle%20%5C%3A0%5C%3A%5C%5C%20%5C%3A%5Cmathrm%7BInterval%5C%3ANotation%3A%7D%26%5C%3A%28-%5Cinfty%20%5C%3A%2C%5C%3A0%5D%5Cend%7Bbmatrix%7D)

As











Therefore, the parabola vertex is





so,

Therefore,
is the equation of this parabola. The graph is also attached.
19-20 = -1 u have to subtract left from tight <span />
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.