1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
7

Mr. Blue drove from Allston to Brockton, a distance of 105 miles. On his way back, he increased his speed by 10 mph. If the jour

ney back took him 15 minutes less time, what was his original speed?
Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
8 0

Answer:

60 mph

Step-by-step explanation:

andrew-mc [135]3 years ago
5 0

Answer:

His original speed was 60 mph.

Step-by-step explanation:

The average speed formula is shown below:

speed = distance / time

For the first leg of the trip Mr. Blue drove at a speed of "x" mph, for a distance of 105 miles, therefore the time that took to complete the trip is:

time 1 = distance / speed

time 1 = 105 / x h

On the second leg of the trip Mr. Blue drove faster at a speed of "x + 10" mph, so the time it took him to complete the trip was 15 minutes less, therfore:

time 2 = time1 - (15/60) = (105/x) - 0.25 = (105 - 0.25*x)/x h

Applyint the time and speed from the second leg to the average speed formula we have:

x + 10 = {105/[(105 - 0.25*x)/x]}

x + 10 = 105*x/(105 - 0.25*x)

(x + 10)*(105 - 0.25*x) = 105*x

105*x + 1050 -0.25*x² - 2.5*x = 105*x

-0.25*x² -2.5*x + 1050 = 0 /(-0.25)

x² + 10*x - 4200 = 0

x1 = [-(10) + sqrt((10)² - 4*(1)*(-4200))]/2 = 60

x2 = [-(10) - sqrt((10)² - 4*(1)*(-4200))]/2 = -70

Since his speed couldn't be negative the only possible value was 60 mph.

You might be interested in
Which inequality represents the<br> graph below?
Wittaler [7]

Answer:

The first choice is correct

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this correct??????
Kay [80]
Yes it is correct I’m pretty sure
8 0
2 years ago
What is the unit rate for the proportional relationship represented by the equation y=4/5x
slava [35]

Answer:

<em>the unit rate is 0.8x per unit y</em>

<em></em>

Step-by-step explanation:

the proportional relationship is y = \frac{4x}{5}

this means that the constant of proportionality k = \frac{4}{5} = 0.8

re-writing, we have

<em>y = 0.8x</em>

<em>therefore, the unit rate is 0.8x per unit y</em>

5 0
3 years ago
Emma works at a restaurant that shares any money earned from tips evenly amongst the staff. On a particular night, Emma was paid
steposvetlana [31]

Answer:

$89.15

Step-by-step explanation:

50/4= 12.50

12.50+76.65= 89.15

4 0
3 years ago
Charlotte drives 64 mph for the first 3 hours of her trip and 92 mph for last 4 hours.
german

Answer:

80 mph

Step-by-step explanation:

\boxed{\sf Distance=Speed \times Time}

<u>First leg of trip</u>

  • Speed = 64 mph
  • Time = 3 hours

\implies \sf Distance =64\times 3 = 192\:miles

<u>Second leg of trip</u>

  • Speed = 92 mph
  • Time = 4 hours

\implies \sf Distance=92 \times 4 = 368\:miles

\boxed{\sf Speed=\dfrac{Distance}{Time}}

To find the average speed:

\begin{aligned}\implies \sf Average\:speed & = \sf \dfrac{Total\:distance}{Total\:time}\\\\ & = \sf \dfrac{192+368}{3+4}\\\\& = \sf \dfrac{560}{7}\\\\ & = \sf 80\:mph\end{aligned}

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos can type 228 words in 4 minutes. Which equation represents the number of words Carlos types per minute?
    14·1 answer
  • Prove that: <br> (2-sin(2x))(sin(x) + cos(x)) = 2(sin^3(x) + cos^3(x))
    11·1 answer
  • You drive your car for 3 hours at an avarage speed of 130km an .how far did you go?​
    11·1 answer
  • Emma buys and sells truck parts. She bought two tires for $35.00 each and later sold them for $65.00 each. She bought three rims
    15·1 answer
  • Without drawing the graph of the function y=1.2x−7, see if the graph passes through points (-15, -25)
    7·1 answer
  • The Valdez family bought a Blu-ray player on sale. The original price was $120. They received a 12% discount. How much did the V
    14·1 answer
  • What is the domain and range for c=1738+328q
    9·1 answer
  • What is the unit price of a granola bar if 8 granola bars cost $4.16
    8·2 answers
  • What is the date when the month of July is 15,000 minutes old?
    11·2 answers
  • Find the equation of the line that passes through the points (12, 9) and (2,7)<br>​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!