1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
13

What is the distance between ( 4, 7 ) and ( 2, 2 )

Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]3 years ago
6 0

Answer:

Exact form: √ 29

Decimal form: 5.38516480

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Practice 7) fill in the blanks.
DiKsa [7]

(h,k) is the vertex

b/2a is the line of symmetry

a > 0 parabola opens upward, vertex is a minimum

a < 0 parabola opens downward, vertex is a maximum

My first answer was deleted lolol

7 0
3 years ago
-3+9-27+81-243+729. Using the sigma notation to write the given sum
IgorC [24]

Answer:

546

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Each month the fire department host a pancake feed. This month 75 people attended the pancake feed. This is 13 less than twice a
Kazeer [188]
75=2x-13
75+13=2x-13+13
88=2x
88÷2=2x÷2
44=x
7 0
3 years ago
39,012 in expanded form
Helen [10]
30,000 + 9,000 + 10 + 2
6 0
3 years ago
A passenger car weighs 4.5 times 10 superscript 3 units. which unit of measure was used? grams ounces pounds tons
Y_Kistochka [10]

Pound is the unit of measure of passengers car weight

According the statement

The weight of passengers car is 4.5 times 10 superscript 3 units.

from this it is clear that the in simple terms the weight become 4.5 * 10^3

AND

the term 10^3 is used when we measure the weight in pounds.

So, Pound is the unit of measure of passengers car weight.

Learn more about WEIGHT here brainly.com/question/2337612

#SPJ4

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Raul has 50 coupon books to sell. he must sell at least 10 coupon books to win a prize. the amount of money raul makes from sell
    7·1 answer
  • a positive integer is twice another. Thhe sum of the reciprocals of the positive integers is 3/10. Find the two integers
    13·1 answer
  • 2. EXERCISE Mike's Fitness Center charges $30 per
    7·1 answer
  • Lita has a coin with heads on one side and tails on the other side. She is going to flip it in the air three times. What is the
    10·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • HELPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • I need help ASAP please!! Giving brainliest
    9·2 answers
  • Solve for please :):)
    12·1 answer
  • Find four consecutive even integers whose sum is 84. Find the integers.
    15·1 answer
  • Why do meats and vegetables cook much more quickly when there are metal skewers sticking through them
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!