Answer:
54 - 3n²
Step-by-step explanation:
Square of a number n = n²
Three times the square of n = 3*n² = 3n²
Expression:
54 - 3n²
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Answer:
Mr. Sato needs 9 more magnets.
Step-by-step explanation:
The 24 students will form 12 pairs. The total number of magnets needed is 12*3 = 36. Mr. Sato gave out 9*3=27 magnets already and so he will need 36 - 27 = 9 more magnets.
Pretty sure it's A. (X times .5 equals Y)
Step-by-step explanation:
We have that point A is at 3.
This is 3 units to the right of 0 on the number line.
The point that is opposite of A should be 3 units to the left of 0.
That point will be at -3.
Therefore you have to choose the point that is on -3.
It should be similar to one in the attachment.