1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
6

9+10+2÷7please help me THANKS

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
6 0
The answer is 3 anything else
Alexus [3.1K]3 years ago
5 0
The answer to that question is 3
You might be interested in
The episodes of a TV program are each 40 minutes long. Phill watches four episodes together. How long is he watching TV for ? Gi
Oxana [17]

Answer:

He is watching TV for 2 hours and 40 minutes.

Step-by-step explanation:

We are given that the episodes of a TV program are each 40 minutes long. Phill watches four episodes together.

As it is stated that the length of each episode of a TV program is 40 minutes, so the length of four episodes is given by;

1 episode = 40 minutes

4 episodes = 4 \times 40

                  = 160 minutes

So, the length of four episodes together is 160 minutes.

Now, we have to convert the time in hours and minutes;

As we know that 1 hour = 60 minutes

160 minutes = 120 minutes + 40 minutes

                    = 2 hours + 40 minutes

Hence, the length of four episodes together is 2 hours and 40 minutes.

6 0
3 years ago
Can someone please help me on this question?
lubasha [3.4K]
I think it is the 3rd one
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will 4x7/8 be =,<,or> than 7/8
MrRa [10]
>,  4x7/8 is greater than 7/8
3 0
3 years ago
Show how to find the product of 16.2 x 4 using addition.
Zielflug [23.3K]
16.2 + 16.2 + 16.2 + 16.2 So your answer is 64.8
5 0
3 years ago
Plz plz help me plz help plz plzplzplz help me plz plz plzplzplzplz
zubka84 [21]

Answer:

What’s the activity? Need more information.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hansika paid $9.25 for 2.8 pounds of pretzels. About how much did she pay for a pound of pretzels?
    15·2 answers
  • Can I get help w math
    12·1 answer
  • What is 1 to the power of 0
    15·1 answer
  • a recycling company had 460 pounds of material to sort.to make it easier they split them into boxes with each full box having 14
    10·1 answer
  • Help me solve this problem please
    14·1 answer
  • Please help me guys I will give the first person who answer a Brilliant
    8·1 answer
  • Given the two points (3, -1) and (5,3), explain how to write the equation of the line in slope intercept form.
    5·2 answers
  • Dan bought 20 bunches of seedless green grapes for $48. How many bunches can Kali buy if she has $12?
    13·1 answer
  • 3/4x+2=5/12 rewite so there’s no fractions
    8·1 answer
  • Please answer this is worth 15 points! The equation should be in y=mx+b from.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!