1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
2 years ago
11

Prove that 1÷loga ab + 1÷logb ab=1​

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]2 years ago
6 0

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

1 ÷ loga ab + 1 ÷ logb ab

=  1 / (loga ab)  +   1 /  (loga ab / loga b)    { change of log base)

= 1 / (loga ab) +  loga b / (loga ab)

=  (1 + loga b) / loga ab

=  (1 + loga b) / (loga a + loga b)    Now loga a = 1 so we have:

((1 + loga b) / (1 + loga b)

= 1.

You might be interested in
4. Determine whether the statement is true or false. Prove the statement directly from the definition if it is true, and give a
natta225 [31]

Answer:

The statement is false.

Step-by-step explanation:

Let a and b represent two odd integers.

The average (A) is defined by:

A=\frac{a+b}{2}

In order to prove the statement, you have to show that it's true for all odd integers. But, to disprove it, you just have to find a counterexample where the statement is false.

Notice that it is easier to try to find a counterexample.

For example, a=3 and b=5

A= \frac{3+5}{2} = \frac{8}{2} = 4

The result of the average is even, therefore the statement is false.

The previous calculation is a counterexample.

3 0
3 years ago
The ticket price for an ice hockey match used to cost £19.60. The price has now increased by 12.5%. How much will 2 tickets cost
Amanda [17]

Answer:

The 2 tickets will cost £44.10 after the increase.

Step-by-step explanation:

First, you have to multiply £19.60 by 12.5% to find the increase in the cost of tickets.

19.60(0.125)=2.45

Add the price increase to the original cost to find the new cost of each ticket.

19.60+2.45=22.05

Multiply the result by 2 since you have to look for the cost of the 2 tickets.

22.05(2)=44.10

8 0
3 years ago
Indicate the method ​
Nataly_w [17]

Answer:

asa

Step-by-step explanation:

i think it was ASA

8 0
2 years ago
Is (-1,4) a solution of the inequality y<2x+5
LenKa [72]

Answer:

No, (-1,4) is not a solution.

Step-by-step explanation:

This is actually a simple problem...don't overcomplicate it!

All you need to do is plug the values into the equation and solve!

y < 2x + 5

4 < 2(-1) + 5

4 < 3

8 0
3 years ago
Paulina used 4. 1/2 yards of cloth. 1. 3/8 yards of white cloth 2. 3/4 yards of blue cloth to make a. Costume.How much cloth she
NemiM [27]
2 + 3/8 + 6/8 = 16/8 + 9/8 =


25/8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are five boys and five girls in a class. The teacher randomly selects three different students to answer questions. The fi
    6·1 answer
  • I need help ASAP only answer if you can explain your answer
    7·1 answer
  • For her job gloria makes 12.00 an hour but spends .50 each day traveling to and from.work if her net income from yesterday was 7
    9·2 answers
  • What are all the roots of the equation x^2+6x-9
    5·1 answer
  • Find the approximate value of the circumference of a circle with the given radius. use = 3.14. round your results to one more de
    10·1 answer
  • Please help me now plz
    6·1 answer
  • Question 7
    10·1 answer
  • julio filled his car up with gas he paid $12.95 for 5 gallons of gas. what is the cost per gallon of gas
    8·1 answer
  • Help i need this to be correct!!! ( I-ready math)
    7·2 answers
  • Eva is working two summer jobs, making $16 per hour tutoring and $8 per hour clearing tables. Last week Eva worked 3 times as ma
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!