1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
12

1. How many three fourths are in 12?

Mathematics
2 answers:
telo118 [61]3 years ago
8 0
1. Is 16 ---12 divided by 3/4 or 48/3 or 16

2. Is 7, 2/7 =.2875 --2/ .2875 = 7

3. Is 36. 1/4=.25 -- 9/.25 = 36

Hope this helps!!!!
Kruka [31]3 years ago
3 0
1. 16
2. 7
3. 36
Hope this helps
You might be interested in
b) Suppose that s equals the number of stones on one side of the picture frame. Write an expression that would give the number o
quester [9]
12=2s
s=6

if the shape is a square, then all sides must be the same so the top and bottom would just be 2s, which would be equal to 12 and divide that by 2 to get your answer of what s is. 
7 0
3 years ago
Can anyone pls help me I really need help pls help me I will mark them as brainiest pls!!! Can u do it in a paper and then send
Tom [10]

Answer:

see them bellow

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Why did Lola's father pass the hotel?
mario62 [17]
D C D C B are the correct answers in order
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A word or phrase used to show division in a word problem
balandron [24]
What is 9 *divided* by three 

what do you get when you *divide* 26 by 7

the most common word ive seen is divide
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a number with the digit 3 in the tens places
vlada-n [284]
It can be any number so here is my awnser 437
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you find the degree of a polynomial function
    5·1 answer
  • Need help with this one please! Will give thanks and brainliest to correct answer.
    7·2 answers
  • Benjamin rents s storage unit that is shaped like a cube. There are 12 identical storage units in each row of the facility. If e
    10·2 answers
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • The sum of 74 and 6 is
    6·1 answer
  • What is the slope of the following equation: Y=4x-2​
    8·1 answer
  • Is the following relation a function? {(1,2), (3,4),(-2,4),(3,0)}
    8·2 answers
  • A rectangle has a length that is 3 more than twice the width. It's perimeter is 96 inches
    7·2 answers
  • Zach filled 581 one-liter bottles with apple cider. He distributed the bottles to 4 stores. Each store received the same number
    12·1 answer
  • The graph shows a proportional relationship between
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!