1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
13

Zack Shields leases a manufacturing facility that produces computer monitors. Zack tries to keep production high, because his le

ase payments are $10,500 a month, regardless of whether he produces one computer monitor a month or 10,000. Zach's lease payment is a ________ cost.
Business
1 answer:
Sergeu [11.5K]3 years ago
6 0

Answer: Fixed payment

Explanation: Usually loans come with a variable interest rates, that change over time or fixed rates. When it’s a fixed rate, you will have to pay the same amount (not changing) interest rate over the period of the loan. Interest rates Are usually affected by changes constantly because the economy grows and contracts. But with a fixed rate, your loan is not affected by those changes. This is same as the example no matter how many computers monitors he produces in a month his lease doesn’t increase because it is fixed.

You might be interested in
Instruments had retained earnings of $ 390 comma 000 at December​ 31, 2017. Net income for 2018 totaled $ 220 comma 000​, and di
VashaNatasha [74]

Answer:

The retained earnings should Quartz report at December​ 31, 2018 is $570,000

Explanation:

In this question, we apply the retained earnings equation which is shown below:

Ending retained earnings balance = Beginning retained earning balance + net income - dividend paid

= $390,000 + $220,000 - $40,000

= $570,000

The net income should be added while dividend should be deducted for finding out the ending retained earnings balance

3 0
3 years ago
Assume that you have a subsidiary in Australia. The subsidiary sells mobile homes to local consumers in Australia, who buy the h
Nat2105 [25]

Answer:

B. decrease

Explanation:

The subsidiary's cost of purchasing materials measured in Australian dollar will decrease. The subsidiary in Australia sells mobile homes. It borrows funds from local bank and purchases material from Hong Kong and pays Hong Kong in HK$ which is tied to US dollar. So when Australian dollar appreciates against the Hong Kong dollar, it will appreciate against US dollar as the Hong Kong dollar is tied to US dollar. The subsidiary will pay decreased cost of purchasing material due to appreciations of A$ by increasing interest rate in Australia.  

4 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Cosy corner plc case study
frosja888 [35]

Answer: https://www.igcsebusiness.co.uk/uploads/2/6/7/8/26787454/organisation_notes_final.pdf

Explanation:

4 0
2 years ago
If the capital stock is fixed and something happens to raise the marginal product of capital (MPK) for any given quantity of cap
nadezda [96]

Answer:

D. rise

Explanation:

D. As per the study, marginal product theory suggests that, as the marginal product of capital (MPK) increases even if the capital stock is fixed or unchanged, the real rental will also be changed the same way i.e.  it will rise in this given scenario.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Also for business class polling: why don't people like selena gomez, gigi hadid and taylor swift
    7·2 answers
  • Ravena Labs., Inc. makes a single product which has the following standards: Direct materials: 2.5 ounces at $20 per ounce Direc
    8·1 answer
  • Kevin analyzes the quarterly earnings statements of some fifty obscure small-cap stocks. He then buys according to the earnings
    9·1 answer
  • According to the Katznelson text, large corporations have disproportionate political power mainly because ___.
    7·1 answer
  • Which of the following is an example of a cost that varies in total as the number of units produced changes? a. property taxes o
    12·2 answers
  • A company’s normal selling price for its product is $28 per unit. However, due to market competition, the selling price has fall
    13·1 answer
  • Trickle irrigation can be used to reduce
    5·1 answer
  • Kamiar owed Rubio $5,000, which was due in one year. There was no dispute that a debt existed and no dispute over the amount. Ho
    13·1 answer
  • Suppose an interest group offers you a discount on car repairs for joining. what kind of benefit is it offering?
    14·1 answer
  • As regional manager of a dollar store chain, kamile compares weekly sales reports from each store with projected sales goals and
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!