1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
15

Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34

Mathematics
2 answers:
saveliy_v [14]3 years ago
8 0

Answer:

$0.39 per oz

Step-by-step explanation:

\frac{6}{2.34} =\frac{1}{x} \\\\6x=2.34\\\\x=\frac{2.34}{6} \\\\x=0.39

Levart [38]3 years ago
5 0

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Describe a situation you’re familiar with where one quantity changes constantly in relation to another
Crank

Answer:

One such situation is the amount of money in excess you paid for an item and the amount of change you will get. Another such scenario would be the total numbers of hours with respect to the total number of days. With more days, there will be more time hence more hours.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
After lunch, you see the bumper cars and want to ride them. Here’s what the sign says:
NemiM [27]

Answer:

The option of 6 minutes with 8 tickets given more time for the money.

Step-by-step explanation:

Which one gives you more time for your money?

We have to find the time per ticket, which is the number of minutes divided by the number of tickets.

6 minutes: 8 tickets

6/8 = 0.(60/8) = 0.75 minutes per ticket.

8 minutes:12 tickets

8/12 = 2/3 = 0.(20/3) = 0.667 minutes per ticket.

So the option of 6 minutes with 8 tickets given more time for the money.

7 0
2 years ago
Find the length of each missing side and each missing angle in the isosceles triangle below.
Zarrin [17]

Answer:

x = 45

y = 45

z = 11.1

Step-by-step explanation:

Remark

The triangle is a right triangle. That means that it has 1 right angle.

It is also isosceles which means that the two legs that are not the hypotenuse are equal.

Result: z and 11.1 are equal z = 11.1

More remark

If the triangle is isosceles, that means that the angles that are not right angles must also be equal.

90 + x + y = 180

but x = y

90 + 2x = 180                  Subtract 90

2x = 180 - 90                   Divide by 2

2x/2 = 90/2

x = 45

3 0
2 years ago
How many different rays can be formed from five collinear points?
spayn [35]

Answer:

I believe that its infinitely

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the minimum value of a quadratic function?
aniked [119]

The minimum value of a function is the place where the graph has a vertex at its lowest point.

There are two methods for determining the minimum value of a quadratic equation. Each of them can be useful in determining the minimum.

(1) By plotting graph

We can find the minimum value visually by graphing the equation and finding the minimum point on the graph. The y-value of the vertex of the graph will be the minimum.

(2) By solving equation

The second way to find the minimum value comes when we have the equation y = ax² + bx + c.

If our equation is in the form y = ax^2 + bx + c, you can find the minimum by using the equation min = c - b²/4a.

The first step is to determine whether your equation gives a maximum or minimum. This can be done by looking at the x² term.

If this term is positive, the vertex point will be a minimum; if it is negative, the vertex will be a maximum.

After determining that we actually will have a minimum point, use the equation to find it.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 24,26 and 28 please. Solve each inequality using the four operations.
    12·1 answer
  • I need to know 4 I really don't understand I really need help please.
    10·1 answer
  • How do you do this and what’s the answer?
    10·1 answer
  • How many times greater is the value of the 8 in 38,900 than the value of the 8 in 57,080
    8·1 answer
  • Solve the following.
    15·1 answer
  • ..........................
    12·1 answer
  • Find DC, given that line AD is the angle bisector of
    13·1 answer
  • Josh bought 3 bags of potting soil and 10 bags of mulch from Home Depot.
    9·1 answer
  • QUICK FOR 10 POINTS
    10·2 answers
  • Can someone help me solve this logarithm function
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!