1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
11

Which of these expressions should an american businessperson avoid in a meeting with foreign business representatives?

Business
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
8 0
1. Avoid being ironic or sarcastic.This is because not all humorous statements could be understood or could be humorous to all other cultures in the world. There is some humor which cannot be explained or understood well by other foreign people. 2. Do not use complicated languages for reasoning or for giving concepts.This is to avoid any miscommunication between two parties and also to provide them access to use their own languages. 3. Avoid being discourteousIf you are in doubt, don't rush or panic. Make sure to call people using their first names if you don't have any idea if he or she is a male or female.
You might be interested in
The high entry barriers in a given industry​
arlik [135]

Answer:

<em>1</em><em>. </em><em>Economies of scale.</em>

<em>2</em><em>. </em><em>Capital requirements</em><em>.</em>

<em>3</em><em>. </em><em>Product differentiation. </em>

6 0
4 years ago
You are involved in an Information Systems project. The project's scope has widened, but there is no change in cost, quality, an
LenKa [72]

Answer:

True

Explanation:

Project scope deals with the specific requirements or tasks necessary to complete the project. Scope is important to manage on any project, because if you can’t control the scope of the project, you’re not likely to deliver it on time. Also should the scope get widened it will result in time taken to complete the project.

Every project is faced with the triple constraint, which are the time, scope and cost.

Kindly see the attached for further clarity

3 0
3 years ago
The curve that shows the relationship between the sales price and quantity sold is called the:__________
Vinvika [58]

The curve that shows the relationship between the sales price and quantity sold is called the: demand curve.

The call for a  demand curve is a graphical representation of the relationship between the price of an excellent or carrier and the quantity demanded for a given time frame. In a standard representation, the rate will seem on the left vertical axis, the amount demanded on the horizontal axis.

A demand curve is a graph that shows the amount demanded at every rate. every now and then the demand curve is likewise referred to as a demanding agenda because it is a graphical illustration of the call for schedules.

The demand curve can be a critical device to apply while corporations make pricing decisions. this is because the call for a curve can show the price point where the purchaser responsiveness drops, as well as the fee point that elicits the very best demand.

Learn more about the demand curve here:

brainly.com/question/16790743

#SPJ4

5 0
1 year ago
The gross earnings of the factory workers for Larkin Company during the month of January are $91,000. The employer's payroll tax
cestrela7 [59]

Answer:

Explanation:

The journal entry is shown below:

(a) Factory Labor/Expenses A/c Dr $103,800

        To Factory wages payable               $91,000

         To Employer payroll taxes payable $7,700

         To Fringe benefits payable              $5,100

(Being labor expenses are recorded)

(b) Direct labor A/c Dr   $87192 ($103,800 × 84%)

    Indirect labor A/c Dr $16,608 ($103,800 × 16%)

          To Factory Labor                     $103,800

(Being factor labor is assigned)

7 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A restaurant at a popular Colorado casino provides priority service to player’s card holders. The restaurant has 10 tables or bo
    10·1 answer
  • How does an organization specify the aspects of performance that are relevant to the organization? select one:
    12·1 answer
  • Which of the following statements is a characteristic particular to the postindustrial economy?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! (There are 4 Questions)
    12·2 answers
  • Which is true? Group of answer choices Typically, only highly skilled statisticians perform trend and root cause analysis. Ultim
    7·1 answer
  • The price-elasticity of demand coefficient, ed, is measured in terms of
    6·1 answer
  • To determine the consumer price index (CPI), _____. Select one: a. the values of the current market basket at current prices and
    12·1 answer
  • What steps can you take to prevent yourself from being affected by a market correction? Explain.
    10·1 answer
  • "record revenue when goods or services are provided to customers" is the definition of which principle in accounting?
    11·1 answer
  • Robo Hot Inc., is a company that markets electric heaters to hospitals. Mr. Heatmizer, it's CEO, would ike to reduce its invento
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!