1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
11

What is the distributive property of 18(12)

Mathematics
1 answer:
Lesechka [4]3 years ago
7 0

The distributive property of 18(12), or simply 18 * 12, is 216. (This is your answer.)

You might be interested in
0.4(x-0.45)=9.2 PLZZZZZ HELP!!!!!!!
Helen [10]

Answer:

0.4(−0.45)=9.2

2(−0.45)5=9.2

Step-by-step explanation:

=23.45

5 0
2 years ago
a professional baseball game of lacrosse has 60 mintues of playing time.It is spit into 4 equal period of time.How many mintues
Anettt [7]
15 minutes in each period, b/c 60/4 = 15.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?
Firdavs [7]
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)

5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
           = $0.26
7 0
3 years ago
Solve 7x − 2(x + 1) = 6x + 14
SCORPION-xisa [38]

7x − 2(x + 1) = 6x + 14

x = -16

3 0
3 years ago
I need help with this problem
Irina-Kira [14]

Answer:

3695.5 m

1530.73 m

Step-by-step explanation:

Given in the question,

The distance probe travels at an angle of depression 67.4 from the ship to the ocean surface = 4000m

We will use trigonometry identities

<h3>sinФ = opposite / hypotenuse</h3><h3>cosФ =  adjacent/ hypotenuse</h3>

1)

distance of probe from top of sea to surface = x

cos(90 - 67.5) = x / 4000

x = 3695.5 m

2)

horizontal distance from ship to probe  = y

sin(90-67.5) = y / 4000

y = 1530.73 m

6 0
2 years ago
Other questions:
  • there are 3 different cheeses at the deil. yasuko buys 3/4 of a pound of each there are also 4 different meats she buys 1/2 of a
    14·2 answers
  • PLEASE HEP ME QUICK!!!!: Tom travels between the two mile markers shown and then finds his average speed in miles per hour. Sele
    14·1 answer
  • Aaron earns $781.92 per week. Aaron has
    10·1 answer
  • Find the solution of this system of equations<br> -4y = -64 - 6x<br> 4x - 4y = -36
    12·1 answer
  • Please help; I'd love for someone to help me with this question that makes no sense what so ever
    7·2 answers
  • If x represents a given number, the expression "3 less than twice the given number"
    13·1 answer
  • What is 7(3-k)=-3k+4 solved?
    9·1 answer
  • Please Show the WORKING OUT for this question:
    9·2 answers
  • Which expression equals 93102
    14·1 answer
  • Which ones greater 8 inches or 8 feet
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!