1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
2 years ago
6

A plumber charges an initial fee of $60 and $15 per hour. Write an equation that represents how much the plumber charges, y, if

he works x hours.
Mathematics
1 answer:
34kurt2 years ago
6 0

Answer:

Y=15x+60

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the answer to this ???
ehidna [41]
The answer is x=K/b + 2/b.
4 0
2 years ago
Evaluate −x+| y | when x=1/3 and y=−7/4. Write your answer as a fraction in simplest form.
Mama L [17]

Answer: = \frac{17}{12}\quad \left(\mathrm{Decimal:\quad }\:1.41666\dots \right)

Step-by-step explanation:

-\frac{1}{3}+\left|-\frac{7}{4}\right|

=-\frac{1}{3}+\frac{7}{4}

=\frac{17}{12}

5 0
3 years ago
2(x+10)+10-4+5<br><br> How can I solve this
Taya2010 [7]

Answer:

start witg parentecees, then multiplication then addind and substracting

Step-by-step explanation:

2(x+10)+10-4+5 = 2x + 20 +10 -4 +5

2x+31 is the final answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose a right cylinder was bent into a U-shape and was compared to another right cylinder. What can be said about their volume
Mazyrski [523]

Answer: B) there is not enough information to tell since they are not between parallel planes

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help ASAP 40 points!!
Nonamiya [84]

Answer:

b) -5^x + 3x - 2

Step-by-step explanation:

(f-g) = -5^x - 4 - (-3x - 2) = -5^x - 4 + 3x + 2 = -5^x +3x - 2

therefore, the answer is b) -5^x + 3x - 2

hope this helps! <3

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Justin is ordering an ice cream dessert. He must order a size, a flavor of ice cream, and a topping. There are 2 sizes, 2 flavor
    13·1 answer
  • Please help me, please?
    12·2 answers
  • Ida is walking dogs to help pay for sports equipment. She gets paid $10 for every dog walked and made a total of $70 on Saturday
    15·2 answers
  • What is the unit rate in miles per hour of 8 miles in 45 minutes
    10·1 answer
  • Please help!!! I would like an explanation along with your answer. Thanks
    9·1 answer
  • What is the solution to the equation? 7x + 6 = -22
    14·1 answer
  • Help plz I'm desperate ​
    12·1 answer
  • What is the value of x in the equation<br> 7/8x+3/4=-6?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST<br> PLEASE SHOW WORK
    5·1 answer
  • Image is the equation
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!