1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
11

Wanda wants to buy 4.35 pounds of chicken salad. The grocery store sells chicken salad for $2.29 a pound. How much does the chic

ken salad cost?
Mathematics
2 answers:
agasfer [191]3 years ago
8 0

The chicken salad costs $9.9615 or estimated $10. Hope this helps! :)

LenKa [72]3 years ago
5 0

This is very simple.

If you want 4.35 pounds, and it's 2.29 a pound, you simply multiply 4.35 by 2.29.

4.35 * 2.29 = 9.9615 or 10

The chicken salad costs $9.9615 or $10, whichever you need.

You might be interested in
Solve each system by substitution.<br> 1) y = 2x + 2<br> y = -5x + 16
dalvyx [7]

Answer:

y = 6

x = 2

Step-by-step explanation:

rearrange the first equation in terms of x

x = (y - 2)/2

substiute x in the second equation

y = -5[(y-2)/2] +16

Now simpilify and solve for y

y = (-5y + 10)/2 +16

y = -5/2y + 5 + 16

y + 5/2y = 5 + 16

3.5y = 21

y = 6

Now substitue y in the first equation to solve for x

x = (6 - 2)/2

x = 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 79(554)+5(746)?
Gala2k [10]

Answer:

47496

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car travels at the speed of 65 miles per hour. going through construction, it travels at 3/5 this speed. write thsi decimal as
zhuklara [117]
65*0.6= 39

39 is the time



4 0
3 years ago
A cube measures 6.6 inches on each side. Find the volume of the cube.
ELEN [110]
287.496 in^3 since you take 6.6 * 6.6 *6.6 that should give you your answer
4 0
3 years ago
(PLEASEEEEE HELPPP)Helen went with her mother to a fabric Sale. on the sale table, fabric was marked 25% off. The regular price
QveST [7]
I think the answer is 25.17
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is it easier to subtract when the numbers are written above each other?
    9·2 answers
  • Of all the peppers the chef had 5:7 are red and the rest are green. The chef had a total of 34 green peppers. How many peppers d
    8·1 answer
  • Mr. Meyer bought a block of fudge that weighed 1/2 of a pound. He cut the fudge into 5 equal pieces. What was the weight of each
    10·1 answer
  • Jake's water bill is $24.40 per month plus $2.20 per ccf (hundred cubic feet) of water. What is the maximum number of ccf Jake c
    14·1 answer
  • Which scare factor was used when going from the grey triangle to the yellow triangle?
    10·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIST
    14·1 answer
  • Jenna and Todd are running for president of a school club. The candidates for vice president are Todd, Annie, and Luis. Because
    6·1 answer
  • 2. LUIS WANTS TO BUY 2 PENCILS AND 1 NOTEBOOK IN THE STORE. EACH PENCIL COSTS $2 AND THE NOTEBOOK COSTS $6. HOW MUCH MONEY DID L
    9·1 answer
  • Plz answer this, will give brainliest answer​
    7·1 answer
  • Giving 100 points.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!