1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
5

n May 5, 2013, Jill purchased equipment for $40,000 to be used in her business. She did not elect to expense the equipment under

Section 179 or bonus depreciation. On January 1, 2018, she sells the equipment to a scrap metal dealer. What is the cost recovery deduction for 2018?
Business
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
4 0

Answer:

$1,784

Explanation:

Cost recovery shall be worked out=$40,000*8.92%=$3,568*1/2=$1,784

The cost recovery can only be claimed on assets having useful life more than one year in income tax return. The said deduction can be claimed through form 4562 and the same will be attached in annual income tax return proforma.

You might be interested in
Malaki ran 9,656 meters on Monday and 4,687 meters on Tuesday. How many more meters did she run on Monday than on Tuesday?
Marina86 [1]

Answer: 4969 meters

Explanation: Here's what you do: 9,656 - 4,687 = 4969

3 0
3 years ago
Circumstances) People, constraints, and consumption are some of the key factors that will impact on your critical thinking and s
zimovet [89]

Answer:

True

Explanation:

Critical thinking is the thinking that deals in analyzing the facts so that the judgment could be created. It involves various things like rationality, non-biased, proof-based on facts provided, etc

Here the factors that directly impact the critical thinking are people, constraints and the consumption this results in shaping your goals and objectives you made

hence, the given statement is true

8 0
3 years ago
Raleigh Co. has the following products in its ending inventory. Compute the lower of cost or market total for inventory applied
Rom4ik [11]

Answer:

C. $2,018.00.

Explanation:

The computation of the lower cost or market value is shown below:

For Jelly

= 150 units × $2 per unit

= $300

For Jam

= 370 units  $2.50

= $925

And, for Marmalade

= 260 units × $3.05

= $793

So, the total inventory is

= $300 + $925 + $793

= $2,018

It is come by multiplying the quantity of each one by its lower cost or market value per unit

6 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Gas is sold for 1.399 per liter in san diego, ca. your car needs 12.00 gallons. how much will your credit card be charged in dol
vovikov84 [41]

The answer is C: $63.54. The credit card will be charged $63.54 in Canadian dollars for 12.00 gallons of gas.

Solution:

Gas is sold per liter in Toronto, Canada for = $1.399

Car needs = 12.00 gallons

12 galloons = 45.4249 liters

Therefore, 45.4249 liters of gas = 45.4249 * 1. 399

                                                      = 63.54

Thus, The credit card will be charged $63. 54 for 12.00 gallons of gas.

The official currency of Canada is the Canadian dollar (sign: $; code: CAD; French: dollar canadien). There is no standard disambiguating form; nevertheless, prominent style guides frequently recommend the abbreviation Can$ to distinguish it from other dollar-denominated currencies. It is abbreviated with the dollar sign $. There are 100 pennies in it.

Gas is sold for $1.399 per liter in Toronto, Canada. Your car needs 12.00 gallons. How much will

your credit card be charged in Canadian dollars?

A) $67.15

B) $16.79

C) $63.54

D) $4.44

Learn more about Canadian dollars here:

brainly.com/question/18246498

#SPJ4

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Direct Materials and Direct Labor Variances At the beginning of June, Bezco Toy Company budgeted 5,000 toy action figures to be
    14·1 answer
  • Justin just started his first post-college job at bigchem, incorporated. part of his benefit package is a defined benefit plan t
    8·2 answers
  • In the soda industry, production costs per unit continue to fall as the firm expands. in this type of industry, smaller rivals t
    11·1 answer
  • Mark owns stock in Walgreens. He has the right to vote on company issues and examine corporate records, and he receives dividend
    8·1 answer
  • Help me answer the questions below..
    15·2 answers
  • Comparative advantage is the ability to convince others of the best choices to make in their own self-interest. perform an activ
    9·1 answer
  • On December 29, 2019, Patel Products, Inc., sells a delivery van that cost $20,000. The equipment had accumulated depreciation o
    15·1 answer
  • Because stocks rely on dividends as the principal source of cash flow, ascertaining stock prices is an easier and more precise p
    15·1 answer
  • You earn $50,000 per year. Your entire income is taxed at the 10 percent federal tax bracket. Which value reflects what you will
    12·1 answer
  • When a customer does not understand his or her role in the service delivery process, he or she is contributing to provider:_____
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!