1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
3 years ago
12

A slushy representative convinces you to lease a machine for $200 per month. You discover that you are selling $900 per month of

slushies at a margin of 30%. Are you making money on the machine?
Mathematics
2 answers:
skelet666 [1.2K]3 years ago
7 0

Answer:

Yes, you are making a profit.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of months.  Leasing a machine at $200 per month would give us the expression -200x (negative since we pay the money).

We sell $900 per month of slushies, and our profit margin is 30%.  This means we make 30% profit on the slushies; this gives us the expression 0.3(900x).

Adding these together, we have

-200x+0.3(900x) = -200x+270x = 70x

We earn $70 per month on the machine.

mrs_skeptik [129]3 years ago
6 0
If it cost $200 per month and you are makeing $900 per month you are making money off the machine.
You might be interested in
A tree diagram is helpful when finding the number of
Levart [38]
Outcomes in a sample space :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a and b are positive constants and if a(x-y) = b(y-x), what is the value of the ratio of x/y?
Mekhanik [1.2K]

Answer: x/y=1

Step-by-step explanation:

a(x-y)=b(y-x)

(a+b)x=(a+b)y

x/y=1 ans

hope this helps

8 0
3 years ago
The graph shows the amount of money Tanya earns from tutoring compared with the number of hours she works. Select the correct st
salantis [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The graph (although it doesn't show it) is making points at every 20 (dollars) mark and also lines up to each hour mark, meaning that for every hour, Tanya makes 20 dollars.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3
julsineya [31]

Answer:

In order to ride on the ride an individual must be at least 4 feet tall.

This means that the individual must be equal to 4 ¾ feet tall.

h = 4 ⅓

and the individual could be greater than 4¾ feet tall.

h > 4 ¾

So the individual could be greater than and equal to 4¾ feet tall.

h ≥ 4¾

4 0
3 years ago
Jake wants to buy a skateboard. The one he is looking at cost $295. It is on sale for 35% off. How much will Jake save if he buy
Aleks [24]

Answer:

191.5

Step-by-step 103.5 explanation:

295 x 0.35(which is 35%) = 103.5

295 - 103.5 = 191.5

hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate the expression when x=2 . -3x+1.5+2.5x-4.5+8x
    7·1 answer
  • 3. Find the volume for the rectangular prism.<br> 7.5 ft<br> 9.25 ft<br> 4 ft
    14·1 answer
  • race drivers must complete 200 laps in the Daytona 500. If Ricky Bobby only completed 57% of the race, how many laps did he comp
    11·2 answers
  • How to solve (2x-3)(3x+3)=36
    7·2 answers
  • What is the next term of the arithmetic sequence?<br> -2,3, 8, 13, 18,
    7·1 answer
  • Btw there is 2 more options. number 3 is, (step3) and number 4 is, Raul did not make a mistake.
    13·2 answers
  • Please help me..make it right..
    9·2 answers
  • Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
    6·2 answers
  • Funke, Adamu, Shehu, Kwame and Tanko play a game of cards Funke says to Adamu “if you give me 3 cards you will have as many as T
    5·2 answers
  • Which recursive formula can be used to represent the sequence <br>2,6,10,14,18...?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!