1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
11

What is the equation of the line that passes through (-3,-1) and has a slope of 2/5?

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
3 0

Answer:

y = mx + b

-1 = 2/5(-3) + b

-1 = -6/5+b

-1 + 6/5 = -6/5 + 6/5 + b

1/5 = b

y = 2/5x + 1/5

Step-by-step explanation:

  1. write down the slope-intercept form formula
  2. identify your x and y of the point
  3. replace x and y by the point
  4. multiply m and x
  5. do addition to get b
  6. write down the equation by replacing m and b with their values
You might be interested in
Make L the subject of the formula T=2π√L\G​
Trava [24]

Answer:

T^2=4π^2*L/G

L=(T^2*G)/4π^2

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
its due in 45 minutes, help "Which table does not represent a proportional relationship? A 2-column table with 3 rows. Column 1
Novay_Z [31]

Answer: the one with the 12,18 and 22 step by step equation

hope this helped

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tereq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon
astraxan [27]

Answer:

8.5 per pound

Step-by-step explanation:

22.10/2.6=8.5

hope this helps!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gregory runs at a steady pace on his treadmill. In 2 hours, he runs 12 miles. The graph represents this situation. Which point w
iren2701 [21]

Answer:

6 miles per hour because 12 divided by 2 is 6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Glenn ate 2 apples a day for a week. In addition to the apples, he ate 3 pears during the week. write the expression that shows
Mama L [17]

Answer:

17 pieces of fruit in total

Step-by-step explanation:

2x7=14+3=17

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 7/4 - 1.76<br><br> Please help -.-
    11·2 answers
  • Jasmine is making a quilt.
    8·1 answer
  • 6y=10<br>I need the answer​
    9·1 answer
  • What is the area of the real object that the scale drawing models?
    8·1 answer
  • What is the area of this parallelogram?
    8·2 answers
  • A coffee shop sells their coffee beans by the pound. The table below shows the cost, in dollars, for a pound of two different ty
    13·2 answers
  • Given the following points on a line, find the slope. (-2, -3); (0, -1); (2,1) slope = [?]​
    9·2 answers
  • Find -2(3 - 8) + 3 (12 - 8)<br> What is the answer to this question?
    13·1 answer
  • Each big square below represents one whole.
    8·1 answer
  • S'y afin buys 12 cookies .He gives 3.1 of the cookies to his mother. He gives 6.1 of the cookies to his brother. a)How many cook
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!