The answer is: Milliliters
Answer:
34191.7πin³/sec
Step-by-step explanation:
Volume of circular come = 1/3pi x r² x h
When we differentiate this formula we have
dv/dt = 1/3π[r²dh/dt + 2rhdr/dt]
We have the following information
r = 138
H = 143 inch
dr/dt = 1.4
dh/dt = -2.8
When we plug into the formula
1/3π[130² x -2.8 + 2x138x143x1.4]
= 34191.7πin³/sec
To determine the number of possible arrangements for 6 out of 8, we should use combinations. That is
ₐC₆ = 8!/(6!2!)
Answer: b. Combination
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
they would eat 3500 pounds of food in 1 week
Step-by-step explanation:
its simple math just multiply 500 by 7 and you would get 3500