1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DerKrebs [107]
2 years ago
15

Given the rhombus, find x and y Please help!!

Mathematics
2 answers:
NeX [460]2 years ago
7 0
Your answer would be Y=158 X=22
Leno4ka [110]2 years ago
5 0

Answer:

we know that, the point where the diagonals meet creates angles and these angles can indeed sum upto 360 degrees. and these angles, most likely are 90 degrees, since 90+90+90+90=360 degrees.( and the diagonals of a rhombus meet at approximately right angles)

lets take a triangle out of the rhombus, ( the triangle with angle 22)

here, we have two angles, 22 degrees and 90 degrees( angle at the diagonals); we also know that interior angles of a triangle is 180 degrees.

so, 22+90+unknown = 180 degrees

112+ unknown=180

unknown = 180 -112

                = 68 degrees

we have found that the angle next to x is 68 degrees and that interior angles of the rhombus is 360, which means that each interior angle sums upto 90 degrees. lets take the angle beside x as z. since we have found that z= 68 degrees, 90-68 degrees gives x which is 22 degrees.

so, x= 22 and y= 90

You might be interested in
Simplify. √ 240 10√ 24 2√ 30 6√40 4√15
Orlov [11]

240 = 16 * 15 = 4^2 * 15

So

√ 240 =  √(4^2 * 15) = 4√15

Answer

4√15

5 0
2 years ago
Can 14 be divided into 24
Anastaziya [24]
Nah cuz if u do that it will wind up being a decimal, not a straight answer
5 0
3 years ago
a baker has 80 rolls and 64 muffins to put into gift basket. He wants each gift basket to have the same number of rolls and the
White raven [17]
The greatest number of gift basket the baker can make is 8. Since there are 80 rolls and 64 muffins and he wants each gift basket to have the same amount of rolls and muffins and use all the rolls and muffins, there would be 10 rolls and 8 muffins in each gift basket. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A professional athlete deposited an amount of money into a high-yield mutual fund that earns 14% annual simple interest. A secon
Kaylis [27]

Answer:

$1,200

Step-by-step explanation:

Let x be the amount of money deposited in the mutual fund. The interest earned by that investment can be determined as the amount deposited times the interest rate:

I_{1} = x*0.14

The value the second deposited can be determined as x+$2,400 and its interest earned is defined in the same manner as the first deposit's:

I_{2} = (x+2400)*0.08

The total interest on both investment equals the sum of both interests:

456=I_{1}+I_{2}\\456=(x+2,400)*0.08 +x*0.14\\x=\frac{456-192}{0.22}\\ x=1,200

$1,200 were invested in the mutual fund.

4 0
3 years ago
A greenhouse contained both 6-inch high geraniums and 3 inch high geraniums. The 6-inch high geraniums were taken out of the gre
lapo4ka [179]

Answer:

6 weeks

Step-by-step explanation:

Let the number of weeks be x.

<u>Then we have an equation:</u>

  • 6 + 1*x = 3 + 1 1/2 x
  • 6 + x = 3 + 1.5x
  • 1.5x - x = 6 - 3
  • 0.5x = 3
  • x = 3/0.5
  • x = 6 weeks

So after 6 weeks both 6-inch and 3-inch geraniums will have same height

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Evaluate the exponential function f(x)=(1/2)^x. Which value completes this table?
    11·2 answers
  • What is Y minus negative 5
    14·2 answers
  • SIMPLIFY EACH EXPRESSION!!<br><br> 2 ^ -5 , 5 ^ -3 , 10^-4
    13·1 answer
  • What is .00762 as a multiple of a power of 10​
    11·1 answer
  • Giving 20 points away<br> What is 2^3*4^7+63<br> What is 2^3*4^7-63
    6·1 answer
  • DOES ANYONE KNOW THIS !
    10·2 answers
  • I need helps with this <br><br> 1,00,000.x 36=?? pls help
    11·1 answer
  • Maria plans to fill the posts in her garden with soil and plant food. Maria has 8 1/4 quarts of soil and 1 1/2 quarts of plant f
    11·1 answer
  • Calculate the number of degrees of one exterior and one interior angle of a regular 34-gon
    12·1 answer
  • What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!