Cost per ounce means you take the cost and divide it by the cost:
<span>3.36 / (21/2) </span>
<span>division of fractions changes to the multiplication of the reciprocal: </span>
<span>3.36 * (2 / 21) </span>
<span>3.36 and has 21 as a factor, so let's cancel it: </span>
<span>0.16 * 2 </span>
<span>$0.32 per ounce</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the number be
.
Then,

This implies that;

We multiply both sides by
to obtain;



Or

Answer:
local governments have the most power
Step-by-step explanation:
I hope this is right, but federalism gives more power to the state, so local governments could potentially have more power.