1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
13

Tyler’s brother earns a commission. He makes 2.5% of the amount he sells. Last week ,he sold 900$ worth of shoes. How much was h

is commission?
Mathematics
2 answers:
jarptica [38.1K]3 years ago
8 0

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

900 x 2.5%

=22.50

Katena32 [7]3 years ago
6 0

Answer:

His commission is $22.5

Step-by-step explanation:

Given,

  • The amount of sales = $900
  • The commission = 2.5%

To obtain Tyler's brother commission, the commission percentage must be multiplied by the commission base; This is in this case the percentage 2.5% for $ 900, which in this case represents the basis of the commissions.

But first you must convert the percentage to decimal considering a percentage is the ratio of a number to 100. Percent means “for every 100,” or “how many of every 100.”

To convert percentages to decimals: divide the number by 100 (thus eliminating the "%" symbol). One way to do the conversion is to move the decimal point two places to the left and if necessary add a zero. So in this case 2.5% = 0.025

Now <em>calculating the multiplication $ 900 * 0.025 you get $22.5</em>

Finally, <u><em>his commission is $22.5</em></u>

You might be interested in
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hours. what is the unit rate?
fiasKO [112]
1 hour=1/6+1/6+1/6
1 hour=3/6
1 hour=1/2

for every hour, the snail moved 1/2 a foot
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sierra is growing tomato plants. She wants to grow the plants to be at least 48 inches tall. Which situation is represented by t
Len [333]
The first one is the correct answer due to 4 is the initial height of the plaint and 0.75 are inches that being added every week
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A frying pan has a radius of 14 centimeters. What is the circumference of the frying pan? Use 22 over 7 for 3.14
katen-ka-za [31]
To find the circumference calculate pi x the diameter of the circle.
Since the radius is 14, the diameter is 28. 3.14 x 28 = about 87.96
3 0
3 years ago
What is the equivalent decimal to this fraction? 10/45 0.2 0.222222222... 0.232323232323... 0.181818181818...​
Ivan

Factorize the numerator and denominator, then simplify:

10/45 = (2×5)/(9×5) = 2/9

Now,

1/9 = 1/10 + 1/90

1/90 = 1/10 × 1/9 = 1/10 × (1/10 + 1/90) = 1/100 + 1/900

1/900 = 1/100 × 1/9 = 1/100 × (1/10 + 1/90) = 1/1000 + 1/9000

and so on, which is to say

1/9 = 1/10 + 1/100 + 1/1000 + …

or

1/9 = 0.111…

so that multiplying both sides by 2 gives

2/9 = 0.222…

5 0
2 years ago
11m −4/3=2m+5/3<br><br><br><br>pls tell me this answer is the answer 3
Oksana_A [137]

Answer:

m=1/3

Step-by-step explanation:

11m- 4/3=2m+5/3

-2m. - 2m

9m -4/3=5/3

+4/3.+ 4/3

9m= 9/3

m=1/3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the greatest common factor of 49 + 25?
    13·1 answer
  • Amy drove her car 253 Miles. The car used 10.07 gallons of gasoline on the drive. Estimate the cars gasoline mileage in miles pe
    7·2 answers
  • Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
    15·1 answer
  • What is the solution set for this linear-quadratic system of equations?
    8·1 answer
  • Aaron is standing at point C, watching his friends on a
    9·2 answers
  • The level of nitrogen oxides (NOX) in the exhaust after 50,000 miles or fewer of driving of cars of a particular model varies No
    12·1 answer
  • Can anyone solve it the picture is given below.<br>can you solve all this questions​
    5·1 answer
  • 12 : n = 2 : 3 what is n??? ASAPPP
    14·2 answers
  • Eric runs 7 miles in 80 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 64 <br> minutes?
    7·2 answers
  • You are working out a budget for your holiday. Here is your list: Food $594.09 Clothes $204.33 Trips $100.40 Transport $310.05 E
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!